V posledních letech se Dubaj stala jednou z nejvyhledávanějších destinací. Město láká teplým klimatem, nízkými daněmi a vysokým životním standardem. Zatímco někteří tvrdí, že život v Dubaji je ideální, pro jiné může být překvapením, jak vysoké jsou zde náklady a jaké zákony je třeba dodržovat. Kde je tedy pravda?
Vyplatí se přestěhovat se do Dubaje? Nemovitosti levnější než v Praze, drahé potraviny a hlavně...
1.Ceny nemovitostí
Přestože v Dubaji za poslední čtyři roky vzrostla poptávka po nemovitostech o celých 124 %, cena za m² v centru města je velmi podobná, a někdy dokonce nižší než v Praze. Za m² v centru hlavního města Spojených arabských emirátů zaplatíte 161 tisíc Kč. Oproti tomu v Praze se cena pohybuje mezi 150 až 210 tisíci Kč.
Pokud byste si však chtěli nemovitost pouze pronajmout, tak si připlatíte. Průměrný měsíční pronájem garsonky v centru Dubaje vás může vyjít až na 54 tisíce, což je oproti Praze dražší.
2.Služby
I v Dubaji chtějí lidé zůstat ve formě a oblíbenou aktivitou je pravidelné cvičení ve fitness centrech. Měsíční členství stojí v Dubaji velmi podobně jako v Praze, a to zhruba 1900 Kč za měsíc. A kdybyste během horkého dne chtěli spíše lenošit a „zchladit“ se v kině, za lístek byste utratili přiměřenou částku. Lístek pro dospělého vyjde na 330 Kč, což je o 45 Kč dražší než v řetězcích Cinema City.
Na druhou stranu náklady na některé služby jsou v Dubaji až překvapivě vysoké. Přes kapsu se plácnete hlavně za internet, jehož cena je zde několikanásobně vyšší než v Praze. Zatímco u nás stojí základní internetové připojení 350 až 500 Kč měsíčně, v Dubaji se cena pohybuje kolem 2 400 Kč.
3.Potraviny
Pro milovníky fast foodů máme dobrou zprávu. Za standardní menu v oblíbeném řetězci McDonald’s utratíte opravdu skoro stejně, a to 219 Kč. Podobná je i cena za balení cigaret Marlboro. Bohužel, co se týče cen potravin v supermarketech, tak to tak veselé není. Připlatili byste si za mléko, rýži, banány, brambory, cibuli nebo kuře. Levněji by vás ale vyšly vejce a chleba.
4.Zákony
Není žádným tajemstvím, že zvyklosti v Dubaji jsou odlišné od těch našich. Tím pádem je nutné s příchodem do cizí země počítat i s určitým kulturním šokem. Nejpřísnější zákony se týkají alkoholu, drog a chování na veřejnosti. Prodej alkoholu je omezen a pití alkoholu je povoleno pouze v licencovaných restauracích, barech nebo hotelech. Konzumace alkoholu na veřejnosti je přísně zakázána a může vést k vysokým pokutám nebo i k vězení.
Za nepřijatelné je považováno líbání nebo jakékoliv jiné projevy lásky. Trestáno je i zveřejňování konkrétního typu obsahu na sociálních sítích. Například urážky veřejných činitelů nebo zveřejňování negativních komentářů o vládě nebo zemi mohou mít vážné právní důsledky.
5.Víza
Pro expaty je také důležité si být vědom pravidel týkajících se pracovních víz. Dubaj má systém zlatých víz a víz pro vzdálené pracovníky. Nicméně i když město láká expaty z celého světa, je důležité mít správné vízum a splňovat podmínky pro jeho udržení. Nerespektování pracovních a imigračních pravidel může vést až k deportaci.
6.Kriminalita
Velkým plusem celé země je dlouhodobě velmi nízká kriminalita. Podle posledního bezpečnostního indexu se Dubaj umístila na druhém místě jako nejbezpečnější město na světě.
Život v Dubaji, tak jako většinou všude jinde, s sebou přináší výhody i nevýhody. Dubaj je vhodná pro ty, kteří si zdejší luxusnější styl života mohou dovolit, nebo pro ty, kteří sem přicházejí za lepšími pracovními příležitostmi. Podstatným rozhodovacím měřítkem mohou být přísnější zákony a signifikantní kulturní rozdíly.