Kdo je lídryně AfD? Mluvila s Muskem, se ženou vychovává dvě děti, děd byl nacistickým soudcem
Německá opozice má (staro)novou lídryni - Alternativa pro Německo (AfD) si v sobotu v Riese zvolila svou kandidátkou na kancléřku spolupředsedkyni strany Alice Weidelovou (45). Ta přitom není úplně klasickou představitelkou AfD. Žije v registrovaném partnerství se Sarah Bossardovou pocházející ze Srí Lanky, 6 let žila v Číně, její dědeček pak byl nacistickým soudcem z doby Hitlerovského Německa. Právě AfD bývá v Německu označovaná i za krajně pravicovou či populistickou. A samotný sjezd AfD v Sasku provází vášnivé protesty.
Předvolební sjezd AfD začal s dvouhodinovým zpožděním, protože příjezdové cesty k místu konání zablokovali odpůrci strany označované za pravicově populistickou až krajně pravicovou. Ve městě jsou tisíce demonstrantů, policie počítala až s 10 000.
Weidelovou jednomyslně potvrdili
Alici Weidelovou si strana za kandidátku na kancléřku, tedy jakousi volební lídryni, vybrala už loni v prosinci. Sjezd ji dnes jednomyslně potvrdil.
AfD vznikla před téměř 12 lety, vlastního kandidáta na funkci kancléře ale nominovala poprvé. Označení kandidát na kancléře je spíše symbolické, nezakládá žádný nárok na sestavování vlády po volbách. Může ale pomoci k větší viditelnosti, televizní stanice často pořádají debaty kandidátů na kancléře.
Weidelová tento týden vedla rozhovor se superboháčem Elonem Muskem prostřednictvím jím vlastněné sítě X. „Jen AfD může Německo zachránit... jinak se to v Německu ještě výrazně zhorší,“ apeloval na Němce Musk, aby volili AfD.
Merz spolupráci s AfD odmítá
Vzhledem k tomu, že s AfD ostatní parlamentní strany odmítají spolupracovat, naděje, že se stane členem příští německé vlády, je mizivá. Předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) Friedrich Merz, který se pravděpodobně stane příštím německým kancléřem, dnes znovu vyloučil povolební spolupráci s AfD.
S partnerkou vychovávají dvě děti
Weidelová je přitom spíše netypickou členkou této protiimigrační strany, které dominují muži. Ekonomka s doktorátem z Číny dříve pracovala pro nadnárodní banky, žije v registrovaném partnerství s ženou původem ze Srí Lanky a vychovává s ní ve Švýcarsku dvě děti. Na kandidátkách AfD k únorovým předčasným volbám je jen 11 procent žen.
Protesty a slzný plyn
Odpůrci AfD zablokovali dnes příjezdové cesty k místu konání sjezdu, policie proti nim použila i slzný plyn. Připravena byla rovněž vodní děla, nad městem létá vrtulník. Prozatím utrpělo při střetech s demonstranty lehká zranění šest policistů.
Zhruba 600 delegátů sjezdu chce dnes debatovat také o programu, spornými body jsou mimo jiné vztah k Rusku, EU či některé otázky v rodinné a migrační politice.
Příznivé preference
Podle dnes zveřejněného průzkumu veřejného mínění agentury INSA by mohla AfD v nadcházejících volbách získat 22 procent hlasů a stát se druhou nejsilnější stranou v německém Spolkovém sněmu.
Strana si tak v posledních dnech polepšila, v uplynulých týdnech se stabilně pohybovala kolem 19 procent. „Teď musíme dvacetiprocentní hranici nechat za sebou a šplhat dál,“ řekl dnes na sjezdu druhý spolupředseda strany Tino Chrupalla.
Krajní pravice?
AfD však ve třech spolkových zemích - Sasku, Durynsku a Sasku-Anhaltsku - místní tajné služby vedou jako prokazatelně krajně pravicovou. V dalších šesti zemích je z krajně pravicových aktivit podezřelá.
Předvolební sjezd AfD se koná téměř přesně na den od loňského zveřejnění článku investigativní skupiny Correctiv, která informovala o tajném setkání krajně pravicových skupin v Postupimi. Zúčastnili se ho i politici AfD, ale i členové Křesťanskodemokratické unie (CDU).
Účastníci schůzky předloni v listopadu podle Correctivu tajně jednali mimo jiné o takzvané remigraci, tedy o tom, jak z Německa deportovat miliony lidí přistěhovaleckého původu. Po zveřejnění informací o schůzce se v Německu konalo mnoho velkých demonstrací proti krajní pravici. Na preferencích AfD se to ale podepsalo jen krátkodobě.
Kdo je lídryně AfD Alice Weidelová?
- Alice Weidelová je společně s Tinem Chrupallou od ledna 2022 spolupředsedkyní AfD.
- Od roku 2017 ekonomka Weidelová zastává funkci vedoucí poslanecké frakce AfD ve Spolkovém sněmu. Členkou strany je od roku 2013. V letech 2020 až 2022 vedla stranu v Bádensku-Württembersku.
- Narodila se 6. února 1979 v Güterslohu v západní části Německa. Vystudovala ekonomii a podnikovou ekonomiku na univerzitě v Bayreuthu a poté pracovala ve společnosti Goldman Sachs Asset Management jako analytička.
- Šest let žila v Číně, kde mimo jiné pracovala v Bank of China. Ovládá mandarínskou čínštinu. Později získala doktorát na právnické a ekonomické fakultě univerzity v Bayreuthu s prací na téma čínský penzijní systém. Poté se opět vrátila do finančního sektoru.
- Do AfD ji v roce 2013 přilákal odpor strany k euru. Na rozdíl od některých svých kolegů je zastánkyní členství Německa v EU, kvůli řecké dluhové krizi se ale silně vymezuje právě proti euru.
- V minulosti byla vyšetřována kvůli možnému nelegálnímu finančnímu příspěvku.
- Weidelová je kritičkou německé migrační politiky bývalé kancléřky Angely Merkelové. Při výrocích o migrantech si nebere servítky a vyslovuje se pro zákaz burek a nikábů.
- Žije v registrovaném partnerství, s přítelkyní, švýcarskou manažerkou filmové a televizní produkce původem ze Srí Lanky, adoptovaly dvě děti.
- „Nechci, aby se k mým dětem přiblížil někdo s jejich genderovou idiocií,“ řekla například v roce 2016. Trvá však na tom, že nemá problém s tím, aby se děti ve školách učily o homosexualitě, ale až po dosažení puberty. Německému tisku také před lety řekla, že na rodinnou politiku má liberálnější názor než její strana. „Rodina je tam, kde jsou děti,“ řekla.
- Deník Welt am Sontag uvedl, že v německých a polských archivech se nacházelo zjištění, o kterém podle svých slov nevěděla ani samotná Weidelová. Její dědeček Hans Weidel byl prominentním nacistickým soudcem. Weidelová uvedla, že dědečka neznala a že zemřel, když jí bylo pět let.
Presstituti dostali pokyn, že nesmí projít. Děd byl ve 3. říši soudce a to, že u nás bývalý i současný předseda ÚS byli komunisté presstitutům nevadí a to na ÚS a Nejvyšším soudu jsou dalšími soudci bývalí členové KSČ, kteří soudili lidi za tzv. protisocialistické smýšlení, tak těmhle prodejným presstitutům nevadí !