Další průšvih francouzského exprezidenta: Pomohly Kaddáfího peníze Sarkozymu vyhrát volby?
Ve Francii dnes začíná soud s bývalým prezidentem Nicolasem Sarkozym v kauze korupce a ilegálního financování volební kampaně z roku 2007 penězi z Libye. Očekává se, že proces potrvá do 10. dubna. Pokud bude exprezident usvědčen, hrozí mu podle agentury DPA až deset let vězení. Kauza se týká obvinění, že Sarkozyho prezidentská kampaň získala miliony dolarů od režimu tehdejšího libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. Bývalý francouzský prezident to vždy popíral. Spolu se Sarkozym se zodpovídá dalších 12 lidí včetně někdejších ministrů vnitra Clauda Guéanta a Briceho Hortefeuxa.
Po desetiletém vyšetřování bude soud projednávat obvinění z „korupčního paktu“ uzavřeného mezi Sarkozym a libyjským režimem, v rámci něhož zprostředkovatelé doručovali do budov ministerstev v Paříži kufry plné peněz, které měly financovat Sarkozyho vítěznou prezidentskou kampaň v roce 2007. Soud bude zkoumat, zda libyjský režim výměnou za financování Sarkozyho prezidentské kampaně požadoval diplomatické, právní a obchodní výhody, píše The Guardian.
Jedna z těchto údajných žádostí se týkala Abdulláha al-Senussiho, Kaddáfího šéfa špionáže a vymahače. Senussi byl v roce 1999 francouzským soudem v nepřítomnosti odsouzen k doživotnímu trestu odnětí svobody za podíl na bombovém útoku na dopravní letadlo Union de Transports Aériens (UTA) nad Nigerem v roce 1989, při němž zahynulo 170 lidí. Soud si vyslechne, jak libyjský režim údajně žádal Sarkozyho okolí o stažení mezinárodního zatykače na Senussiho.
Laure Heinichová, právnička 15 osob, jejichž příbuzní zahynuli při bombovém útoku na letadlo společnosti UTA, uvedla, že její klienti byli šokováni tím, že „zatčení osoby, která zabila jejich rodinné příslušníky“, by mohl zhatit úplatek. Údajný korupční pakt by podle ní znamenal, že „peníze, za které byl Nicolas Sarkozy v roce 2007 zvolen, byly peníze poskvrněné krví těchto rodin“.
Tříměsíční soudní proces rozkrývá Sarkozyho složité vztahy s Kaddáfím, autokratickým libyjským vůdcem, jehož brutální 41letá vláda byla poznamenaná porušováním lidských práv. Členové Sarkozyho doprovodu se údajně setkali se členy Kaddáfího režimu v Libyi v roce 2005, když byl Sarkozy ministrem vnitra.
Krátce poté, co se stal v roce 2007 francouzským prezidentem, pozval Sarkozy libyjského vůdce na delší státní návštěvu Paříže a postavil mu beduínský stan v zahradách poblíž Elysejského paláce. Sarkozy byl prvním západním lídrem, který Kaddáfího přivítal na plnohodnotné státní návštěvě od zmrazení vztahů v 80. letech 20. století kvůli jeho statusu sponzora státního terorismu. V roce 2011 navzdory tomu Sarkozy postavil Francii do čela leteckých úderů vedených NATO proti Kaddáfího jednotkám. Kaddáfí byl v říjnu 2011 zajat povstalci a zabit.
Pokud bude Sarkozy usvědčen z korupce, hrozí mu spolu s Claudem Guéantem, bývalým generálním tajemníkem Elysejského paláce a ministrem vnitra, a Bricem Hortefeuxem, blízkým Sarkozyho spojencem, který rovněž zastával funkci ministra vnitra, až deset let vězení. Všichni pochybení popírají.
Před soudem stojí také bývalý Sarkozyho ministr rozpočtu Éric Woerth, který je nyní poslancem za stranu Emmanuela Macrona. Ten rovněž pochybení odmítá.
„Sarkozy musí vrátit peníze, které přijal od Libye na financování své volební kampaně. Financovali jsme jeho kampaň a máme důkazy. První věc, kterou požadujeme, je, aby tento klaun vrátil peníze libyjskému lidu,“ uvedl v březnu 2011 Kaddáfího syn Sajf al-Islám Kaddáfí pro Euronews.
Sarkozy má na svém kontě již několik afér. Minulý měsíc francouzský nejvyšší soud potvrdil rozsudek za korupci a obchodování s vlivem kvůli nezákonným pokusům o získání výhod od soudce. Na rok mu bylo nařízeno nošení sledovacího zařízení. Rozsudek napadl u Evropského soudu pro lidská práva.
V dalším samostatném procesu byl Sarkozy odsouzen za zatajení nezákonného překročení výdajů v prezidentských volbách v roce 2012, které prohrál s Françoisem Hollandem.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.