Zemětřesení či povodně? Spolehlivě je odhalí kozy, míní vědci. Zvířata budou sledovat z vesmíru
Jak spolehlivě předpovědět zemětřesení, sopečné erupce či třeba povodně? Odpovědí by mohli být kozy, krávy, ovce nebo třeba ptáci i hmyz. Stačí je pozorovat z vesmíru, jak uvádí tým vědců. Jejich poznatky přináší The Guardian.
O tom, že zvířata dokáží předvídat přírodní jevy, se nemluví poprvé. Vědci sledují tisíce psů, koz a dalších hospodářských zvířat. Vedle toho ale monitorují také další volně žijící zvířata, od savců, přes ptáky až po hmyz. Nově se pokusí jejich pohyby sledovat přes vesmírné satelity pomocí malých vysílačů, které na ně namontovali.
Speciální satelit bude do vesmíru vypuštěn příští rok. Cílem není jen studovat, jak reagují zvířata na bezprostřední přírodní události, ale také získat nové poznatky o migraci, šíření nemocí mezi zvířaty a jak na ně dopadá klimatická krize.
„Doufáme, že vypustíme flotilu asi šesti satelitů a vytvoříme globální pozorovací síť, která nám poskytne podrobnosti o pohybu divoké zvěře a zdraví zvířat po celé planetě, ale také odhalí, jak stvoření reagují na přírodní jevy, jako jsou zemětřesení,“ řekl vedoucí projektu Martin Wikelski, z Institutu Maxe Plancka pro chování zvířat v Německu.
Kozy z Etny
Výzkum už má první slibné výsledky, jak dodávají vědci. Součástí pozorování totiž byly kozy, které žijí na svazích sopky Etny. „Zjistili jsme, že chování koz je docela dobré při předpovídání velkých sopečných erupcí,“ uvádí Wikelski. „Věděly předem, co přijde. Nevíme jak, ale ony ano,“ dodal. Senzory totiž ukázaly, že zvířata byla ještě před erupcí nervózní a odmítala se přestěhovat na vyšší pastviny, které mívaly obvykle rády. Stejně se chovala i jiná zvířata v průběhu posledních 12 let v pohoří Abruzzo u Říma v období zemětřesení.
The Guardian připomíná podobné příběhy zvířat, která se před zemětřesením či jiným přírodním nebezpečím chovala podivně v průběhu historie. Například řecký historik Thukydides tvrdil, že před zemětřesením v roce 373 opustilo postižené město Helice několik druhů zvířat - krysy, psi, hadi i lasičky. Podobnému jevu přihlíželi v Číně v roce 1975 při zemětřesení v Haicheng.
„Během zemětřesení se tektonické desky po sobě pod obrovským tlakem posouvají a to vyvrhuje ionty z hornin do vzduchu. Zvířata na to možná reagují,“ řekl Wikelski jednu z teorií, proč se zvířata dokáží před přírodními jevy schovávat.
Nynější pozorování už také odhalilo, že se zvířata snaží utíkat před nemocemi. Příkladem jsou divočáci, kteří změnili svůj pohyb poté, co se mezi prasaty a volně žijícími divočáky začal šířit africký mor. „Toto je zásadní změna pro sledování nemocí volně žijících živočichů,“ řekl Kevin Morelle, vědec z Institutu Maxe Plancka.
Výzkum narušila válka
Sledování zvířat mělo probíhat už delší dobu, jak ale zmiňuje Wikelski, tým spolupracoval s ruskými vědci. „Po invazi na Ukrajinu jsme se rozhodli tuto spolupráci zastavit,“ řekl Wikelski.
Jako náhradu postavil tým malou družici nazvanou Icarus CubeSat, jejíž start je naplánován na příští rok. „Poté rozšíříme naše operace, dokud nebudeme mít kolem šesti CubeSatů a stálý systém pro sledování zvířat při jejich pohybu a migraci po celém světě,“ řekl Wikelski. „To by nám mělo poskytnout obrovské množství dat o tom, jak se zvířata chovají.“
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.