Kapacita úložiště a typ disku: Vybírejte rychlejší SSD disk
I notebook pro studenty si zaslouží dostatečnou kapacitu paměti na ukládání souborů, fotek, filmů a dalších multimédií. Vnitřní paměť začíná na 64 GB. Což je ale poměrně málo. Zvlášť, když velkou část paměti spolkne samotný operační systém a další nezbytné programy.
Aby bylo ve studentském notebooku dostatek místa, vybírejte paměť alespoň o kapacitě 256 GB. Na takový disk se vejde třeba 60 tisíc fotek nebo 56 filmů. A pokud vnitřní paměť začne zaostávat, vždycky se dá rozšířit externím diskem. Bude se hodit nejen pro zálohování rozepsané diplomky, ale pojme taky dost fotek, filmů, hudby a dalších souborů.
Vybrat typ disku je pak celkem jednoduchá záležitost. Většina notebooků na trhu dneska nabízí rychlejší a spolehlivější SSD disky. Jsou méně náchylné na otřesy a mechanické poškození oproti HDD diskům. Notebook se díky nim také rychleji startují a nabízí plynulejší chod.
Velikost a rozlišení displeje: Myslete na časté přenášení
Na notebooku kromě psaní zápisků určitě chcete také sledovat filmy nebo seriály. A právě velikost a rozlišení displeje ovlivňuje, jak pohodový divácký zážitek získáte. Čím větší displej a rozlišení, tím lepší. Ale určitě to neznamená, že se máte u studentského notebooku hned dívat po rozlišení 4K.
Na každodenní práci, tvorbu prezentací, tabulek, psaní textů i pohodlné sledování filmů stačí HD (1280 x 720) nebo Full HD (1920 x 1080 pixelů) rozlišení displeje. Ideální úhlopříčka pro studentský notebook je 14–15,6 palců.
Notebooky s větší úhlopříčkou a lepším rozlišením nabídnou ostřejší obraz, ale samozřejmě berte v potaz, že se větší notebook pronese.
A hmotnost studentského notebooku je něco, co se vyplatí nepodcenit. Myslete na to, že ho každý den ponesete do školy, z přednášky na přednášku nebo s ním třeba budete pendlovat vlakem a autobusem. Vybírejte proto notebook s hmotností zhruba kolem 1,5–2 kg.
Příjemnou vychytávkou nejen při studiu je i dotykový displej. Pokud mrknete třeba na notebooky Lenovo, tak ty nabízí hned několik modelů, které si snadno přetvoříte na tablet.
Výdrž baterky: Na přednášku i bez nabíječky
Čas od času zapomene nabíječku doma asi každý. Aby z toho nebylo hned mrzení, vybírejte takový notebook, který bez napájecího kabelu zvládne provoz alespoň 4 hodiny.
Výdrž baterky v notebooku ovlivňuje počet článků v baterii. Narazíte na 3článkové, 6článkové nebo 9článkové baterie. Většina levnějších notebooků nabízí 6článkové baterie. Ty vám na jedno nabití zajistí zhruba 2-4 hodiny běžného chodu.
Notebooky s 9článkovou baterií jsou větší pracanti. Dokážou spolehlivě fungovat mimo nabíječku až 6 hodin. Což už je slušná výdrž na přednášky i na delší cestu vlakem.
Procesor, grafická karta a operační paměť: Velký výkon se hodí na hraní her
Ani u notebooku pro studenty nezapomínejte na procesor, grafickou kartu a operační paměť. Pokud sháníte co nejlevnější notebook opravdu jen na zápisky z přednášek, tvorbu prezentací a sjíždění sociálních sítí, pak samozřejmě stačí naprosto základní model.
Jestli si ale na něm chcete čas od času zahrát hru nebo spustit náročnější grafický program na úpravu fotek nebo střih videa, pak vám výkon notebooku lhostejný nebude.
Můžete rovnou mrknout na herní notebook, který nabízí velmi slušnou grafickou kartu, výkonný procesor i dostatečnou kapacitu RAMky. Nemusíte úplně sahat po nejdražších modelech. I ty levnější nabízí slušnou výbavu uzpůsobenou pro aktivní hráče. Jejich výkon je tak výrazně lepší než u základního notebooku.
Ve většině herních notebooků narazíte na grafické karty od firmy NVIDIA. Pokud sáhnete po nějaké vyšší řadě, pak bez problému rozjedete i nové hry. Výkonnější grafická karta navíc vyváží i méně výkonný procesor.
Dostatečná kapacita RAMky se pak postará o rychlé spouštění a načítání programů. Dívejte se po noteboocích s RAMkou alespoň 8 GB. Ideální na plynulou práci bez sekání, rychlé otevírání více programů najednou a hraní her je pak RAM o kapacitě 16 GB.