8 nejčastějších zlozvyků v domácnosti, které nám zbytečně komplikují život
-
Naše úklidové návyky, které už roky praktikujeme, nemusí být tak efektivní, jak jsme si mysleli. Navíc jsou tu také věci a místa, na které při úklidu často zapomínáme, a ohrožujeme tím i své zdraví.
Na co si dát tedy pozor a jak chyby napravit?
- 1.
Nečistíme pravidelně pračku
Proč je to problém?
Lámete si hlavu nad tím, proč prádlo, které vyperete, nevoní, občas také trochu zapáchá, přestože jste použili kvalitní prášek či aviváž? Problém bude nejspíš ve vaší pračce. Ta má totiž také své nároky na péči a nevyplatí se ji zanedbávat. Pračka nám slouží k čištění oblečení, ale aby správně fungovala, i ona sama občas potřebuje vyčistit. A jen pravidelnou správnou údržbou prodloužíte své pračce životnost.
Co tedy s tím?
Gumové části pračky omyjte a otřete po každém praní. Jednou měsíčně vyčistěte pračku celou. Nejdříve zvolte program s nejvyšší teplotou a také extra máchání. Prázdnou pračku zapněte. Při vyvářce můžete spotřebiči pomoct i použitím nějakého speciálního čističe, který slouží k vyčištění hůře dostupných míst a odstranění vodního kamene a mastnoty. Seženete ho ve většině drogerií. Nebo se do čištění můžete pustit bez použití chemie, a to s pomocí domácích surovin: octa a sody.
Jak na to? Půl hrnku sody nasypte do přihrádky na prací prášek a ocet dejte až po okraj do oddílu pro máchání. Dva šálky ho pak můžete nalít přímo do bubnu. Poté nastavte svou pračku na ten nejdelší cyklus a nejvyšší možnou teplotu, tedy 90 až 95 ˚C a také v tomto případě spusťte pračku naprázdno.
- 2.
Nepereme polštáře
Proč je to problém?
Miliony roztočů, nahromaděný prach, pot, sliny, mastnota. To vše se ukrývá v polštářích, na které každý večer pokládáte hlavu. I když povlečení měníte pravidelně, v polštářích se ukrývá víc nečistot, než si dost možná umíte představit.
Co tedy s tím?
Při praní polštářů a přikrývek je důležité myslet na to, abychom lůžkoviny nepoškodili a současně prodloužili jejich životnost. Nezapomeňte ale, že různé druhy výplně mohou vyžadovat jinou péči. Například anatomické polštáře z paměťové pěny vyžadují speciální údržbu. Lůžkoviny naplněné syntetickými vlákny jsou v našich domácnostech asi nejběžnější. Pokud si je chcete pořídit, zvolte ty, které je možné prát při teplotě alespoň 60 °C. Je totiž prokázáno, že až tato teplota roztoče spolehlivě hubí. K praní můžete použít běžný prací prášek v menším množství, než používáte při běžném praní. Poté použijte program na šetrné ždímání a rozhodně ho nenechávejte běžet déle než třicet sekund, jinak se poruší výplň a polštář ztratí svůj tvar. Syntetické lůžkoviny se dají sušit volně, ale i v sušičce při nižší teplotě.
- 3.
Myjeme okna za slunečného dne
Proč je to problém?
Je jasné, že v zimě nebo za deště se do mytí oken nikomu nechce. A tak čekáte na krásný slunečný den v domnění, že tak budou podmínky ideální a výsledek nejlepší. Ale to je ve skutečnosti velká chyba. Pokud totiž bude na okna pražit sluníčko, můžete si být jistí, že na nich kvůli rychlému vypařování vody zůstanou šmouhy. A tak se vám práce může pořádně protáhnout.
Co tedy s tím?
Vyberte si raději den, kdy je pošmourné počasí. Důležitá je také teplota. Určitě neumývejte okna v mrazech. To jde totiž špína špatně setřít, na sklech se drží a voda namrzá. Navíc přípravky, které používáte na mytí oken, většinou nesnesou mráz. Počkejte si tedy raději na příjemnější den, kdy bude teplota vzduchu alespoň 5 °C.
- 4.
Používáme jedno krájecí prkénko
Proč je to problém?
Celkem častý nešvar při vaření. Určitě zapomeňte na používání stejného prkénka na krájení masa a zeleniny. Syrové maso totiž může obsahovat bakterie, které by neměly přijít do styku s potravinami, které budete konzumovat za syrova – jako jsou zelenina či ovoce.
Co tedy s tím?
Ideální řešení je mít několik prkének. Pořiďte si klidně různě barevná, ať si je dobře zapamatujete. Prkénko po přípravě masa vždy důkladně umyjte a jednou za čas vydezinfikujte octem nebo citronovou šťávou. Jedno extra prkénko mějte také na krájení více aromatických potravin, jako jsou cibule, česnek či ryby.
- 5.
Nečistíme vypínače a kliky
Proč je to problém?
Schválně, zkuste si někdy uvědomit, kolikrát za den používáte kliky, vypínače a nejrůznější úchytky, a to nejen vy, ale celá rodina. A kolikrát na ně saháme špinavýma rukama... Když se vrátíme z venku, první, na co sáhneme, jsou většinou právě kliky a vypínače. A i když třeba na první pohled vypadají čistě, jen se hemží mikroorganismy. (Což může být v dnešní koronavirové době opravdu problém.) Přitom patří k nejčastějším místům, na která si při úklidu nevzpomeneme.
Co tedy s tím?
Na jejich úklid se skvěle hodí jednorázové antibakteriální ubrousky. Můžete ale použít obyčejný octový roztok a hadřík z mikrovlákna.
- 6.
Nestaráme se o odpadkový koš
Proč je to problém?
Asi si řeknete, na co mýt koš, když do něj vkládáte jednorázové pytle. Ale možná vás také už někdy překvapil nelibý zápach z této nádoby, přestože jste odpadky odnesli. Dno koše totiž téměř nikdy nezůstane odpadem nedotčené. I sáčkem mohou pronikat nečistoty, drobky, prosakovat vlhkost. Někdy nám odpadky padají mimo. Koše jsou tak hotovou líhní pro nečistoty a bakterie. Navíc do sebe materiál koše absorbuje různé pachy.
Co tedy s tím?
Nezapomínejte při pravidelném úklidu umývat také koš včetně poklopu. Ideálně po každém vynesení odpadků, případně jednou týdně. Vypláchněte horkou vodou s octem nebo ho postříkejte dezinfekčním prostředkem.
- 7.
Používáme jeden hadřík na vše
Proč je to problém?
Otíráte jedním hadříkem kuchyňskou desku, stůl či koupelnu? Používáte na čištění kus starého oblečení? A divíte se, že nic z toho nezáří čistotou? I když mezitím hadr propláchnete nebo použijete jiný čisticí prostředek, některých bakterií či jiných nečistot, které hadřík zachytil, se nezbavíte. Naopak, roznášíte je zbytečně na další povrchy.
Co tedy s tím?
Zbytečně nešetřete a úklid si neztěžujte zásadními chybami. Pořiďte si speciální hadříky na úklid, a to z materiálů, které nezanechávají vlákna. Navíc perfektně utřou prach a nenasáknou tolik čisticího přípravku. Vyrábějí se dokonce sady, kde jsou jednotlivé utěrky popsané, a tak nespletete povrch či místnost, pro jejichž úklid se hodí.
- 8.
Nečistíme klávesnice a ovladače
Proč je to problém?
Klávesy a ovladače jsou další věci, kterých se také dotýkáme téměř neustále. Dle odborníků je hlavně klávesnice co do množství bakterií, virů a roztočů jedno z nejvíce koncentrovaných míst. Nejen častým používáním se do ní totiž dostávají zbytky kůže, prach, různé drobečky a nečistoty.
Co tedy s tím?
Klávesnici byste měli správně čistit alespoň jednou do měsíce. Než se pustíte do čištění, přesvědčte se, že jste klávesnici odpojili od počítače (i tu bezdrátovou). Pokud je klávesnice součástí notebooku, rozhodně jej vypněte. Prach a nečistoty poté opatrně vysajte pomocí vysavače, který nastavíte na ten nejnižší výkon. Vyzkoušet můžete také speciální čisticí plastelínu, kterou zamáčknete do klávesnice. Pak ji opatrně taháte ven včetně nečistot, zejména prachu. Na samotné čištění klávesnice se doporučuje buď speciální čisticí prostředek na klávesnice, nebo jiný na bázi alkoholu. Na otírání se dobře hodí vatové tamponky a pro prostory mezi tlačítky využijte vatové tyčinky. Podobně můžete vyčistit také myš nebo třeba televizní ovladač.
Chcete vědět, jak správně vysávat? Podívejte se na video a zjistíte to!