Svět hodnotí ČR: Krachy a nezdary by se naplnila celá kniha

Mirek Topolánek
Mirek Topolánek  (Autor: Zbyněk Pecák)
Autor: pes - 
3. února 2009
11:55

DISKUZE: Česká republika prošla prvním měsícem svého předsednictví a zviditelnila se tak před celým světem. Server Aktualne.cz připravil přehled nejzajímavějších výroků o ČR, které padly ve světových médiích.

Máme tedy první možnost zhodnotit, jak Češi působí na svět. Negativně české předsednictví hodnotí hlavně Německo a Francie, ale také Bulharsko. Hlavní témata prvního měsíce byla finanční krize, izraelsko-palestinský konflikt, plynová krize a také plastika, kterou Češi vystavili v Bruselu.

Agentura Reuters, Velká Británie:
"Způsob, jakým se Praha prezentovala kolem Gazy, se zdál potvrzovat obavy v metropolích některých zemí Evropské unie z českého předsednictví."

Agentura AFP Francie:
"Reakce Evropské unie na plynovou krizi se pod českým vedením rozjížděla pomalu, ale nakonec Topolánek odjel do Moskvy a Kyjeva s vyhrnutými rukávy."

Le Monde, Francie
"Francouzský prezident Nicolas Sarkozy chce kvůli přetrvávající finanční krizi uspořádat v druhé polovině února mimořádný summit šéfů států a vlád zemí se společnou měnou euro. Francie považuje české předsednictví i Komisi EU za příliš pasivní na to, aby situaci řešily."

Die Tageszeitung, Německo:
"Zprostředkování Evropské unie v nynějším konfliktu mezi Izraelem a radikálním hnutím Hamas v pásmu Gazy nemá pod vedením předsednické České republiky šanci na úspěch. Česká republika je na takový úkol příliš malá a nezkušená."

Švédská ministryně pro otázky EU Cecilia Malmströmová:
"Navzdory krizi v Gaze a krizi s dodávkami plynu z Ruska zahájila Česká republika velmi dobře své předsednictví EU."

Lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn:
"Rychlý obrat a dementování předchozích výroků ukázaly, že české předsednictví je teprve v záběhu a Češi se učí, jak rozlišovat mezi uvažováním v rámci vlastního státu a vytvářením evropské diplomacie."

Das Parlament, Německo:
"Po třech týdnech funkčního období by se už dala krachy, nezdary a poruchami naplnit malá knížka anekdot."

Šéfka europoslanců německých liberálů FDP Silvana Kochová-Mehrinová:
"Praha by měla lépe připravovat své zahraničně-politické iniciativy."

Šéf frakce Zelených v Evropském parlamentu Daniel Cohn-Bendit o českém vyjednávání v době plynové krize:
"Češi odvedli dobrou práci a nabídli řešení."

Financial Times, Velká Británie:
"Česká republika v první týden svého předsednictví narazila na dvě velké mezinárodní krize a dostala tvrdou lekci, že vést Evropskou unii má málo co dělat se stanovením vizionářského programu, ale hodně s nepříjemným řešením problémů."

Financial Times:

"Když se zdálo, že se český vládní mluvčí snaží omluvit izraelský útok jako 'obrannou' akci, vyvolalo to pozdvižení v dalších evropských hlavních městech. A když další označil spor o plyn za 'bilaterální' záležitost Ruska a Ukrajiny, bylo to vnímáno jako naivní pokus držet EU stranou v záležitosti, která se rozrostla do potenciální energetické krize uprostřed zimy."

Korea Herald, Jižní Korea o Černého Entropě:
"Pouhé dva týdny stačily k tomu, aby se české předsednictví Evropské unie stalo kontroverzním. Kvůli jednomu uměleckému dílu.

Agentura Bloomberg, USA:
"Ať je Entropa dobré umění, nebo ne, je to určitě dobrý vtip. Černého dílo je mnohem zábavnější než většina současného umění."

Alexandr Levy, komentátor listu Courrier International:
"Reakce Sofie na uměleckou provokaci jménem Entropa je směšná."

lipno ( 3. února 2009 13:57 )

tak by by v Moskvě mohl Putonovi leštit boty nebo líbat zadek!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa