Čeho bychom se měli obávat? je název knihy editované Johnem Brockmanem. Autor projektu položil tuto otázku, která dala jméno celé knize, několika desítkám nejvlivnějších odborníků. Byli mezi nimi zastoupeni významné osobnosti z řad filozofie, ekonomie, fyziky, psychologie, biologie a mnoha dalších věd. Výsledkem je 150 esejů s tímto námětem, ve kterých jednotliví autoři prezentují, co jim dělá starosti, čím se nejvíce trápí a proč se domnívají, že by právě těmto tématům měla být věnována pozornost široké veřejnosti.

Eseje význačných myslitelů Brockman zeditoval do 464 stran dlouhé publikace. Autor vychází ze své teze, že před obavami lidský druh nikdo a nic neochrání, nicméně věda nám může ukázat cestu, jak si obavy dělat lépe a kdy se pokusit si je přestat dělat úplně. Brockman věří, že samotné otázky mnohdy vyústí v nepředvídatelné odpovědi, které nás inspirují k myšlenkám, jimiž bychom se jinak nezabývali.

John Brockman je provozovatel webu Edge.org, který britský deník The Guardian označil jako „nejchytřejší webové stránky na světě“.