Lev
Autor: CNC

Lidé narození 31. července jsou Lvi.  


Svátek slaví Ignác

  • Ženský protějšek: nemá 
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Ignácek, Igy, Igouš
  • Původ: Jméno Ignác je latinského původu. Podle jedné teorie vzniklo z řeckého jména Ignatios, jehož význam se odvozuje od slova „ignis“ (ohnivý, rozpálený). Druhý výklad odkazuje na latinské jméno Egnatius, vycházející ze slov „agnatus“ (urozený) nebo „cognatus“ (příbuzný).  
  • Povaha: Ignácové potřebují někoho, o koho by se mohli opřít. Lépe se jim tak zdolávají překážky, které jim život často chystá. 
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí pro muže narozené ve znamení: Býka a Lva.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


První výstup na K2

31. července 1954 byla poprvé zdolána K2, druhá nejvyšší hora světa. Podařilo se to dvěma horolezcům z italské expedice - Achille Compagnoni a Lino Lacedelli.

Hora se nachází v Asii, v pohoří Karákóram, ve státě Pakistán, v provincii Gilgit – Baltistán a z druhé strany v Číně, v provincii Sin – ťiang.

Patří mezi 14 nejvyšších hor na Zemi, které přesahují 8000 m n. m., tzv. osmitisícovky. Nejvyšší hora světa je Mount Everest, jako druhá je právě K2. Mezi další osmitisícovky ještě patří např. Kančendženga, Lhoce, Makulu, Čo Oju, Dhaulágirí atd. 

I když je K2 o více než 200 metrů nižší než Mount Everest, její zdolání je pro horolezce mnohem náročnější. Převýšení je mnohem větší, ale také je hora strmější a obtížnější.

Název K2 dostala hora v 19. století, od expedice, která zkoumala okolí a pojmenovala hory v okolí K1 až K5. Ostatní hory byly časem přejmenovány, pouze K2 zůstalo do dnes a používá se mezinárodně. Mezi další názvy hory patří baltsky Čhogori (čhogo – velký, ri – hora), Ke tu, Lamba Pahár nebo Mount Godwin-Austen, ale používají se málo a nejsou tak běžně známá.

Čechům se podařil výstup hned několikrát. Poprvé v roce 1983 Josefu Rakoncaji, který horu zdolal i v roce 1986. Poté horu pokořil v roce 2007 Libor Uher, 2012 Pavel Bém, 2014 Radek Jaroš a Jan Trávníček a nakonec se to podařilo i ženě Kláře Kolouchové v roce 2019.

Celkem horu zdolalo přes 300 horolezců a přes 85 jich zde zahynulo. Prim tato hora drží v počtu nezdařených výstupů.

Psalo se 31. července před rokem: