Rak
Autor: CNC

Lidé narození 28. června jsou Raci.  


Svátek slaví Lubomír 

  • Ženský protějšek: Lubomíra
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Lubomírek, Luboš, Luba, Luborek, Lubča, Mirek
  • Původ: Jméno Lubomír je slovanského původu. Skládá se ze slov „lubo“ (milující, milovník) a „mír“. Jeho význam je tedy „mírumilovný“. 
  • Povaha: Lubomírové jsou bojovní. Mají tendence vše analyzovat. Citově jsou stálí a jejich vztahy bývají dlouhodobého charakteru.
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí pro muže narozené ve znameníRaka, Ryb, Kozoroha, Panny a Vodnáře.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Korunovace královny Viktorie

28. června 1838 byla korunována britská královna Viktorie. Doba její vlády je nazývána tzv. viktoriánským obdobím, což je synonymum pro prosperitu, průmyslové inovace a všeobecný rozvoj. Jedná se o panovnici s druhým nejdelším obdobím vlády v historii britské monarchie, předstihla ji pouze královna Alžběta II.

Královna Viktorie vládla britské monarchii v dobách největší prosperity. Země právě procházela průmyslovou revolucí, která přeměnila zemědělský stát v průmyslovou velmoc. Většina obyvatel se přestěhovala do velkých měst, jako je Londýn, Manchester nebo Birmingham.

Královna rovněž ovládala obrovské impérium v zámoří. Na konci 19. století patřila pod britskou korunu čtvrtina světového území a obyvatelstva. V koloniální politice se spoléhala na spolupráci s premiérem Benjaminem Disraeli. Viktorie si nechala dokonce přiznat titul indická císařovna a její jméno nese dodnes řada míst po celém světě: Viktoriiny vodopády v Africe, město Viktoria v Kanadě, provincie Viktoria v Austrálii nebo největší africké jezero Viktoriino jezero.

V roce 1868 zemřel na tyfus manžel královny Viktorie, princ Albert. Od té doby panovnice truchlila a stáhla se více do ústraní, což oslabilo pozici monarchie u místních obyvatel. Královna Viktorie zemřela 22. ledna 1901 ve svých 81 letech.

Psalo se 28. června před rokem: