Lev
Autor: CNC

Lidé narození 24. července jsou Lvi.  


Svátek slaví Kristýna

  • Mužský protějšek: Kristián 
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Kristýnka, Kristy, Krista, Týnka 
  • Původ: Jméno Kristýna je řeckého původu. Pochází ze slova „christianos“, které znamená „křesťan/křesťanka“. 
  • Povaha: Kristýny jsou přátelské a milé. Ve vztazích jsou stálé a věrné. Mívají umělecké sklony.
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí pro ženy narozené ve znamení: Lva,  Vodnáře, Blíženců, Střelce, Vah a Štíra.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Návrat Apolla 11

24. července 1969 se astronauti z Apolla 11 vrátili bezpečně zpět na Zemi.

Přistáli na hladině Tichého oceánu, v blízkosti letadlové lodi USS Hornet. Velitelský modul nejprve přistál na hladině dnem nahoru, ale pomocí nafukovacích balonů se otočil do správné polohy. Stabilizaci modulu, před jeho otevřením, provedli pomocí nafukovacích vaků potápěči v ochranných oděvech. Ochranné oděvy dostali před výstupem i astronauti.

Ochranné oděvy byly použity z obavy před možnou mimozemskou nákazou a zavlečení mimozemského života na zem.

Astronauti byli vrtulníkem odvezeni na loď Hornet, kde byli uzavřeni do karantény v izolovaném kontejneru. Loď s nimi doplula do přístavu Pearl Harbor, odkud pokračovali letecky do Johnsonova vesmírného střediska v Houstonu. Karanténa probíhala až do 11. srpna 1969.

Po skončení karantény dostali astronauti jeden den volna, které mohli strávit s rodinou. Poté započalo velké turné po Spojených státech, které trvalo měsíc a půl, celkem navštívili 25 zemí po celém světě.

Start kosmické lodi Apollo 11 proběhl 16. července 1969, byla to první vesmírná výprava, která doletěla s astronauty na Měsíc a zpět

Apollo 11 odstartoval z Kennedyho vesmírného střediska z Mysu Canaveral, na Floridě. 

Do vesmíru byli vysláni tři astronauti. Velitel Neil Armstrong, pilot lunárního modulu Edwin „Buzz“ Aldrin a pilot kosmické lodi Columbia Michael Collins. Po měsíci se jako první člověk prošel Neil Armstrong, o pár minut později se k němu přidal i pilot Aldrin. Pilot Collins na ně čekal na oběžné dráze Měsíce.

Po úspěchu Apolla 11 na Měsíci, se uskutečnilo ještě dalších pět misí, také z programu Apollo. Naposledy v roce 1972. Celkem se tedy po Měsíci prošlo 12 astronautů.

Vesmírný program Apollo probíhal v letech 1961 – 1972 a byl to program kosmických letů, který spadal pod NASA. Hlavním cílem programu, bylo doletět k Měsíci, přistát na něm a vrátit se zpět na Zem. Dalšími úkoly byl sběr materiálu, měření slunečního větru, ale i zanechání seismometru a laserového koutového odražeče, sloužícímu k přesnému měření vzdálenosti mezi Zemí a Měsícem.