Vodnář
Autor: CNC

12. únor <<< 13. únor >>> 14. únor

Lidé narození 13. února jsou Vodnáři.  


Svátek slaví Věnceslav 

  • Ženský protějšek: Věnceslava
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Věnceslávek, Věnek, Věnouš, Věnoušek, Slávek
  • Původ: Jméno Věnceslav je slovanského původu. Vychází z latinského výrazu „Venceslaus“, který je základem i jména Václav. Překládá se jako „více slavný“.
  • Povaha: Věnceslavové jsou inteligentní a ambiciózní. Ve společnosti jsou velmi oblíbení. Těší se dobrému zdraví.
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro muže narozené ve znamení Štíra, Raka a Vodnáře.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Světový den rádia

Od roku 2012 se 13. února slaví Světový den rádia. Den vyhlásilo UNSECO, organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu. Datum se shoduje se zahájením vysílání Rádia Spojených národů, které 13. února 1946 odvysílalo první pořad.

Do vynalezení televize byla tištěná média spolu s rádiem jedinými masovými zdroji informací. S nástupem televize se milovníci vln hrozili úpadku rádia, rozšíření internetu mělo být jeho definitivním koncem. Nic z těchto prognóz se ale nepotvrdilo, rádio je dál velmi populární. Rozhlas je v ČR podle průzkumu Eurobarometru nejdůvěryhodnějším médiem.

Jeho největší výhodou oproti ostatním masovým médiím je, že se při poslechu rádia můžete věnovat jiným činnostem. Například na Pochodu Praha Prčice potkáte cestou mnoho pochodníků s přenosnými rádii, jak poslouchají komentované probíhající hokejové zápasy, zejména pokud se bitev o postup do medailového klání zapojí i český tým. Poslech rádia v autě je naprosto samozřejmou věcí.

Rozhlasový přijímač je také součástí evakuačního zavazadla. Při krizových situacích se o způsobu evakuace dozvíte právě z něj. 

1992: Oficiální připojení ČSFR k internetu

13. února 1992 se Česká a Slovenská Federativní Republika oficiálně připojila k internetu. Jednalo se o iniciativu několika pracovníků České vysoké učení technického v pražských Dejvicích, kteří spolupracovali s pracovištěm v rakouském Linci.

Došlo k tomu po několikaměsíčním testování, kdy si vědci již byli jistí, že kabelové spojení mezi Prahou a Lincem zvládne pravidelný provoz tehdy špičkovou rychlostí 19,2 kb/s.

Záhy po uvedení do provozu tohoto sice pravidelného, ovšem stále do značné míry pokusného chodu získala ČSFR ve světě internetu i svou suverenitu, vyjádřenou doménou .cs. Ta přetrvala až do roku 1995, kdy už dávno existovaly domény .cz a .sk.

Jiným než vědeckým institucím se internet otevřel až o několik let později. Dnes si bez internetu již život snad vůbec nedovedeme představit.

Kdo se narodil 13. února

Svět