
Lidé narození 10. července jsou Raci.
Svátek slaví Libuše
- Mužský protějšek: nemá
- Nejpoužívanější domácí podoby: Libuška, Líba, Libka, Libuna, Libunka, Libča, Libi
- Původ: Jméno Libuše je slovanského původu. Vykládá se jako „milá“ či „milovaná“. Jméno je známé díky pověsti o kněžně Libuši, která předpověděla „slávu městu velikému“.
- Povaha: Libuše jsou hyperaktivní. Neustále se věnují nějaké činnosti. Jsou také citlivé a empatické. O svůj úspěch se dokážou poprat.
- Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí pro ženy narozené ve znamení: Střelce, Berana, Lva a Kozoroha.
Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >
Potopení lodě Rainbow Warrior
Potopena byla na rozkaz francouzské vlády její tajnou službou, která odpálila bomby umístěné pod týlem lodi, když kotvila v novozélandském přístavu Aucklandu.
Potopením lodi chtěli organizaci Greenpeace zabránit v protestech, proti jaderným pokusům, které francouzská vláda prováděla na atolu Mururoa ve Francouzské Polynésii v Tichém oceánu. Na toto místo měla loď Rainbow Warrior a další přidružené lodě namířeno a svojí přítomností chtěli pokusy zastavit.
Při potopení zahynul portugalský fotograf Fernando Pereira, který byl členem posádky.
Tento útok byl po celém světě odsouzen a velmi medializován, organizace tím získala mnoho nových stoupenců a dárců. Poté, co se zjistilo, že výbuch byl úmyslný, dostala se celá záležitost před soud. Viník byl odhalen až po úniku tajných informací z francouzské tajné služby. Před soud byl postaven major Alain Mafart a kapitánka Dominique Prieurová z francouzské tajné policie DGSE. K vině se doznali a byli odsouzeni za neúmyslné zabití a poškození cizího majetku na 10 let. Později byl trest zmírněn na 3 roky domácího vězení na francouzské základně Hao.
Potopenou loď poté vyzdvihli ze dna, ale z důvodu velkého poškození byla nakonec použita, jako základ umělého útesu v zátoce Matauri u Severního ostrova Nového Zélandu.
Před potopením organizace loď využívala hlavně při protestech proti lovcům velryb, zakladatelům nelegálních podmořských skládek a také při jaderných pokusech.