Rak
Autor: CNC

Lidé narození 10. července jsou Raci.  


Svátek slaví Libuše

  • Mužský protějšek: nemá 
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Libuška, Líba, Libka, Libuna, Libunka, Libča, Libi
  • Původ: Jméno Libuše je slovanského původu. Vykládá se jako „milá“ či „milovaná“. Jméno je známé díky pověsti o kněžně Libuši, která předpověděla „slávu městu velikému“. 
  • Povaha: Libuše jsou hyperaktivní. Neustále se věnují nějaké činnosti. Jsou také citlivé a empatické. O svůj úspěch se dokážou poprat. 
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí pro ženy narozené ve znamení: Střelce, Berana, Lva a Kozoroha.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Potopení lodě Rainbow Warrior

10. července v 1985 byla potopena loď Rainbow Warrior (v překladu Duhový válečník) ekologické organizace Greenpeace.

Potopena byla na rozkaz francouzské vlády její tajnou službou, která odpálila bomby umístěné pod týlem lodi, když kotvila v novozélandském přístavu Aucklandu

Potopením lodi chtěli organizaci Greenpeace zabránit v protestech, proti jaderným pokusům, které francouzská vláda prováděla na atolu Mururoa ve Francouzské Polynésii v Tichém oceánu. Na toto místo měla loď Rainbow Warrior a další přidružené lodě namířeno a svojí přítomností chtěli pokusy zastavit

Při potopení zahynul portugalský fotograf Fernando Pereira, který byl členem posádky.

Tento útok byl po celém světě odsouzen a velmi medializován, organizace tím získala mnoho nových stoupenců a dárců. Poté, co se zjistilo, že výbuch byl úmyslný, dostala se celá záležitost před soud. Viník byl odhalen až po úniku tajných informací z francouzské tajné služby. Před soud byl postaven major Alain Mafart a kapitánka Dominique Prieurová z francouzské tajné policie DGSE. K vině se doznali a byli odsouzeni za neúmyslné zabití a poškození cizího majetku na 10 let. Později byl trest zmírněn na 3 roky domácího vězení na francouzské základně Hao.

Potopenou loď poté vyzdvihli ze dna, ale z důvodu velkého poškození byla nakonec použita, jako základ umělého útesu v zátoce Matauri u Severního ostrova Nového Zélandu.

Před potopením organizace loď využívala hlavně při protestech proti lovcům velryb, zakladatelům nelegálních podmořských skládek a také při jaderných pokusech.