Kandidát na prezidenta Jan Fischer (bez politické příslušnosti)

 

Jan Fischer se narodil 2. ledna 1951 v Praze. Oba jeho rodiče byly statistici a tak budoucí kandidát na prezidenta Jan Fischer šel v jejich stopách, vystudoval Vysokou školu ekonomickou a po studiích nastoupil do Federálního statistického úřadu. Jan Fischer byl v období 1980 až 1989 členem KSČ. Federální statistický úřad se přejmenoval na Český statistický úřad a Jan Fischer v něm úřadoval dál. V roce 2000 ovšem odešel do oddělení produkce firmy Taylor Nelson Sofres Factum a od roku 2002 působil Jan Fischer jako odborník na statistických výzkumech na VŠE. Od roku 2003 byl předsedou Českého statistického úřadu. V roce 2009 se po rozpadu vlády Mirka Topolánka stal předsedou překlenovací vlády. Ta skončila v roce 2010 a po té současný prezidentský kandidát Fischer nastoupil jako viceprezident Evropské banky pro obnovu a rozvoj. Jan Fischer je podruhé ženatý, má tři děti.

Jan Fischer je kandidát na prezidenta s neparlamentní podporou. Na post prezidenta ČR byl Jan Fischer navržen známým kardiochirurgem Janem Pirkem a ke své kandidatuře nasbíral přes 101 tisíc podpisů od českých občanů.

 

Jan Fischer KSČ

 

Hlavní slogan pro prezidentskou kampaň Jana Fischera je: „Vládu s komunisty bych neakceptoval, je to extremistická strana.“ Fischer se tím ovšem dostal coby kandidát na prezidenta pod palbu kritiky, že sám Jan Fischer byl členem KSČ. Pokud by byl Fischer prezident ČR, udělal by podle svých slov vše pro to, aby splnil nejen povinnosti vyplývající z prezidentského slibu ale také sliby, které dal během své kampaně. Jan Fischer kandidát na prezidenta ČR nevidí důvod, proč by měl po svém případném zvolení udílet amnestie, také by podle svých slibů Jan Fischer prezident velmi šetřil svým právem veta.

Jan Fischer kandiduje na post prezidenta republiky
Autor: Foto Blesk – Ladislav Křivan

V otázkách Evropské unie je Jan Fischer poněkud nejednoznačný, sám je pro individuální tempo integrace do EU a eurozóny, ale přitom by nekladl odpor vládě, která by chtěla integraci uspíšit. Obecně vnímá ovšem prezidentský kandidát Jan Fischer EU jako problematickou a složitou bez funkčních nástrojů spolupráce a kontroly.

V otázce restituce církví by se Jan Fischer prezident přikláněl k uskutečnění restitucí tak, aby církev nebyla závislá na státní podpoře.

Kandidát Jan Fischer je podporován řadou významných osobností, jako je kardiochirurg Jan Pirk, známí herci Jan Přeučil či Zdeněk Troška či hokejista Patrik Eliáš.  Prezidentskou kampaň Jana Fischera podporuje také řada velkých podnikatelů, například majitel Třineckých železáren Tomáš Chrenek, od kterého dostal Jan Fischer na svoji kandidaturu na prezidenta již 14 miliónů korun.

Fischer je v současnosti kandidátem na prezidenta číslo jedna a má velkou šanci na zvolení prezidentem ČR. Těší se všeobecné podpoře a politiku svého největšího konkurenta Miloše Zemana vidí jako příliš zastaralou a zpátečnickou. V listopadových průzkumech měl Fischer jako kandidát na prezidenta podporu více jak 28 procent voličů.