Máslo rekordně zdražilo. A potravináři odhalili, kdo všechno za to může

Autor: ČTK,ula - 
12. 7. 2017
17:55

Cena másla na nákupních pultech v Česku byla v červnu rekordní, kilogram stál 187,50 koruny. Proti loňskému roku jde o 43procentní zdražení. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Podle Potravinářské komory ČR je na vině rostoucí světová poptávka, podobně argumentují zástupci obchodních řetězců. Podle ministerstva zemědělství je aktuální situace na světovém trhu nestandardní, poptávka po mléčném tuku je vysoká. Ceny másla jsou rekordně vysoko v celé Evropské unii.

„Zvyšující se ceny másla mají několik aspektů: v 90. letech se rozšířil názor, že živočišné tuky jsou nezdravé a byly snaživě nahrazovány tuky rostlinnými. Uplynulo čtvrtstoletí, názory se opět změnily a najednou je živočišný tuk, v tomto případě mléčný tuk, opět v kurzu,“ řekla mluvčí Potravinářské komory ČR Dana Večeřová.

Zároveň se podle Večeřové svět vzpamatovává z finanční krize a zvyšuje se poptávka po kvalitních výrobcích s mléčným tukem v Číně, v Austrálii či na Novém Zélandu.

VIDEO: Diskriminace českých spotřebitelů: Méně masa v rybích prstech, slabší prášek na praní?

Video Diskriminace českých spotřebitelů: Méně masa v rybích prstech, slabší prášek na praní? - Zuzana Štíchová, Petr Soukup
1080p 720p 360p

Potravinářská komora: Řetězce si přirazí 60 procent

„To vše znamená, že poptávka po mléčném tuku se enormně zvýšila, a ten prostě na trhu není. A co není dostupné, to je logicky drahé,“ dodala Večeřová. V České republice se podle ní navíc zemědělci přeorientovali na chov dojných plemen s nižším obsahem tuku v mléce.

Potvrzuje to i ministerstvo zemědělství. „Poptávka po mléčných výrobcích s vyšším obsahem tuku nahrazuje poptávku po výrobcích s nižším obsahem tuku. Výsledkem jsou rekordní ceny másla, které dosud nebyly v historii Evropské unie zaznamenány, a velmi nízké ceny sušeného odtučněného mléka,“ řekla mluvčí úřadu Markéta Ježková.

Na spotřebitelské ceny však mají podle Ježkové vliv i další faktory, jako nárůst cen průmyslových výrobců, dovozní ceny nebo politika obchodních řetězců.

Potravinářská mluvčí Večeřová upozornila i na rozdíl v ceně másla v Česku a na německém trhu. „Při přibližně stejné nákupní ceně hraje roli vyšší DPH u potravin v Česku,“ řekla Večeřová. Navíc mají obchodní řetězce přirážku až 60 procent, dodala.

Jak se vyvíjela cena másla?Jak se vyvíjela cena másla? | 

Řetězce: Problémem je nedostatek smetany

Řetězce tvrzení o vysokých přirážkách odmítají. „Rostoucí ceny másla jsou způsobené celosvětově nižší produkcí, především na Novém Zélandu nebo v Německu a Nizozemsku. Smetany je obecně na trhu nedostatek a situaci nenahrávají ani letní měsíce, kdy je v mléku méně tuku. V současné době pracujeme s nákupní cenou smetany o 100 procent vyšší, než například ve stejném období v loňském roce,“ řekla například mluvčí Globusu Pavla Hobíková.

VIDEO: Výroba domácího másla je snazší, než si myslíte!

Video Výroba domácího másla je snazší, než si myslíte. - Brigita Zemen
720p 480p 360p 240p

Podíl obchodní marže na tržbách za zboží v maloobchodu s potravinami v posledních letech roste. V roce 2015 dosahoval 25,3 procenta, v roce 2008 to bylo 24 procent, vyplývá z údajů statistiků. Také podle Agrární komory ČR jde hlavně o obchodní záležitost.

„Cena másla rozhodně nesouvisí s výkupní cenou mléka u prvovýrobců, protože cena spotřebitelská se tak jako u jiných komodit a potravin z nich vyrobených pohybuje po poněkud jiné křivce. Jde tedy spíše o záležitost obchodu, jeho aktuální poptávky a nabídky a ochoty spotřebitelů cenu akceptovat,“ zdůvodnil zdražení mluvčí komory Jiří Felčárek.

Spotřeba másla v ČR podle údajů ČSÚ stoupá. Předloni činila 5,5 kilogramu na osobu, meziročně šlo o skoro osmiprocentní navýšení. V roce 2007 snědl průměrný Čech 4,2 kilogramu tohoto tuku.

Doporučujeme
haza ( 13. července 2017 17:26 )

Vrať se do hrobu Lenina a ruský máslo už nikdo napamatuje )

ccir ( 13. července 2017 16:00 )

Bez Slovenska! Slovensko z toho vynechaj!!!

sichlhamr ( 13. července 2017 15:05 )

Cinani kupuji.Na celem svete.Suseny mliko pro Cinana, jako zlato pro Cecha.

sichlhamr ( 13. července 2017 15:02 )

Tak,tak,dokonce pamatuji fronty na sovetske maslo,krajene,jako turecky med.Z dovozu,domaci nebylo.Tehda to soudruzi jeste neumeli ani porcovat.

sichlhamr ( 13. července 2017 14:58 )

Jo,v jinem obchodu zase 2,50.Nejsme v socialismu strejdo! Cena masla je na rekordni urovni v cele Evrope. Pulitr piva v Mnichove stoji 5,20,kilo chleba u pekare 4€.Neni to k posr...Nezabejvej se blbostmi a makej.Budes se mit lepe.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa