„Šťára“ mezi zahraničními dělníky: Chovanec s Tuhým si posvítili na cizince

Autor: Marcel Mihalik - 
6. 2. 2017
18:30

Zabouchali na dveře a hlasitě vyzývali: „Předložte, prosím, své doklady“. Tak v pondělí Cizinecká policie ČR kontrolovala sedm plzeňských ubytoven, kde žijí zahraniční dělníci pracující převážně v průmyslové zóně Borská pole. Na „šťáru“ dohlédl ministr vnitra Milan Chovanec (47, ČSSD) s policejním prezidentem Tomášem Tuhým (45). A Blesk byl u toho.

V sedmi ubytovnách na Plzeňsku bylo v pondělí odpoledne živo. Důvod? O 52 procent se oproti roku 2015 zvýšila kriminalita páchaná cizinci, kteří jsou najímáni na práci v průmyslové zóně Borské pole.

Zatímco v roce 2011 tu měli cizinci na svědomí dokonce „jen“ 313 přestupků, vloni už to bylo 675. „Naposledy se tu o víkendu pokusili v parku znásilnit dívku, další se krumpáčem dobýval do aut,“ shrnul ministr vnitra Chovanec. S policejním prezidentem Tuhým se tu shodl na posílení policejních hlídek a prevenci. Krátce nato pak ministerská kolona vyjela na neohlášenou šťáru dvou ubytoven.

Oprýskané zdi a tma, tady živoří zahraniční dělníci

V první ubytovně bylo vše v pořádku. „Tahle by mohla být vzorem pro ostatní,“ řekl Blesku Chovanec. Při vstupu zde byla vrátnice s 24hodinovým dohledem, vlastním strážným, uklízečkou, vyvěšeným domovním řádem. Bylo tu čisto, nově vymalováno a hygiena odpovídající 21. století.

Úplným opakem pak byla ubytovna v lokalitě Karlov, kde to vypadalo jak ve vybydleném ghettu. Smrduté a neudržované záchody, sprchy na patře pro 20 osob. Kuchyňka? Dvě plotýnky na elektřinu a to je všechno. Všude byl navíc cítit cigaretový kouř, zdi byly oprýskané a na chodbách nesvítila světla.

Policisté v čele s ministrem vnitra Milanem Chovancem a policejním prezidentem Tomášem Tuhým kontrolovali cizince na ubytovnách v Plzni.Policisté v čele s ministrem vnitra Milanem Chovancem a policejním prezidentem Tomášem Tuhým kontrolovali cizince na ubytovnách v Plzni. | 

„Doklady máte v pořádku, ale bude vám končit platnost, měl byste si vyřídit nové,“ upozorňuje 56letého Štefana ze Slovenska policista. S reportéry se Slovák bavit odmítl, jeho sousedka byla o něco sdílnější. „Žiju tu pět let. Pracuji v kuchyni jako pomocná síla,“ řekla. O patro níž se policisté snažili dostat do pokoje, kde slyšeli hrát televizi, ale nikdo neotvíral.

Podívejte se na video z ubytoven:

Video Policie si posvítila na ubytovny v průmyslových zónách. 
720p 480p 360p 240p

„Vyzývám vás jménem zákona, otevřete, policie,“ důrazně opakoval policista. Nakonec si otevřel sám. V pokoji byla nemohoucí paní Veronika. „Nemůžu chodit, co po mně chcete?“ ptala se překvapená žena. Když se mužům zákona legitimovala a oni pokračovali dál, zeptal se reportér Blesku, jak se sem žena dostala.

Policisté v čele s ministrem vnitra Milanem Chovancem a policejním prezidentem Tomášem Tuhým kontrolovali cizince na ubytovnách v Plzni.Policisté v čele s ministrem vnitra Milanem Chovancem a policejním prezidentem Tomášem Tuhým kontrolovali cizince na ubytovnách v Plzni. | 

„Náš dům prodávali a my na něj neměli, tak nás pak vyhnali na ulici. Můj manžel zemřel, se synem se nevídám, a tak jsem tady,“ vzpomněla. Za místnůstku velikosti 4 krát 4 metry prý platí přes 3500 tisíce korun měsíčně. Se stavem koupelen je smířena. „Když se potřebujete umýt, co vám zbývá,“ dodala a pokračovala ve sledování svého oblíbeného programu.

Režim 8-8-8

Chovanec odmítá, že by byl proti tomu, aby u nás cizinci žili a pracovali. Chce prý ale nastavit podmínky pro zejména agenturní zaměstnance.

„Největším problémem je, že k nám zaměstnanci přicházejí víceméně nekontrolovatelně a ten, kdo je sem doveze, tedy agentura, nemá zákonnou povinnost se o ně starat dál. To znamená, že je přivezou, vydělají na nich a neřeší, co s těmi lidmi bude,“ uvedl ministr.

Hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard (ČSSD) několikrát upozornil, že problém je v tom, že zahraniční dělníci žijí v režimu 8-8-8. „Oni osm hodin spí, osm hodin pracují a pak je tu osm hodin, kdy páchají přestupky, protože tu nemají rodinu, nemají se jak realizovat a na ubytovně je to nedrží,“ vysvětlil Blesku.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD, vlevo)Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD, vlevo) | 

Cizinecká policie zkontrolovala:

  • 250 osob
  • 7 ubytoven
  • 6 osob padělalo veřejnou listinu
  • 2 lidé byli mezi hledanými
  • 1 člověk mařil úřední rozhodnutí o vykázání

Doporučujeme
konimrd ( 7. února 2017 09:58 )

Chovanec má pravdu, ať se nenažraný švindlpodnikatelé vystěhujou i se svýma fabrikama do číny, jejich zakouřený a prostředí devastující podniky tady nechceme! Jejich ukáčka taky ne!

joudajoudovy ( 7. února 2017 09:05 )

proc neudelaji staru v praze u developeru, kde jsou delnici ubytovani v bunkach a pracuji za plotem objektu? zde i inspekce bezpecnosti prace ma problem s kontrolu. tuchy chovca ma sve chlebodarce rad.... to radeji budou slachtu honit za zneuziti sluzebniho vozu.

1912 ( 7. února 2017 08:34 )

komedianti ti z ČSSD !SCHVALUJÍ DOVÉST PLNO TÉTO VERBEŽE Z UKRAJINY A I ISLAMISTY A PAK TAKOVÉ DIVADLO PŘED VOLBAMI !!TÁHNĚTE DO PRDE..L

zdenek43 ( 7. února 2017 00:52 )

skutecne TIATR ??? uz nevedi kam se soudruh-pritel z CSSD CHOVANEC . . VECPAT , aby ho bylo VIDET??????. . "Vystudovaný ekonom, o jehož dalším rychlostudiu na plzeňských právech se vedly diskuse. Zatím nejvýrazněji se proslavil svou účastí na utajované schůzce některých členů ČSSD u prezidenta republiky v Lánech krátce po volbách a svým rychlým procitnutím, kdy jako první přiznal, že se utajovaná schůzka konala. To sice vyvolalo krizi uvnitř jeho strany, ale on poměrně rychle zjistil, na které straně barikády chce nyní stát,".... ANO TIATR PRO LUZU a to sice v roce 2017 jsou VOLBY aaaaalllleeeee mame se na co tesit protoze ty volby jsou azzz - Předpokládá se, že volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky by se měly konat 20. - 21. 10. 2017.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa