„Jako vydavatel Přítomnosti konstatuji, že rozsudek je namístě. Článek v Přítomnosti, v němž podle Zemana Peroutka řekl, že ‚Hitler je gentleman‘, prostě nikdy neexistoval, neexistuje a existovat nebude,“ napsal neurolog Martin Jan Stránský v prohlášení k dnešnímu nepravomocnému rozsudku.

A připojil také svůj profesní pohled na věc. „Z pohledu neurologického je Zemanovo urputné odmítání omluvit se a rozhodnutí odvolat se proti rozsudku jasným důkazem poruchy paměti, tedy i demence, která je podpořena jeho narcistickým sklonem,“ nešetřil lékař hlavu státu.

Prezidentův mluvčí reagoval na četnou kritiku příspěvkem na sociální síti. Takzvaní odborníci podle něj otravují ovzduší.

Z prezidenta se stává pacient, který není schopen uznat, že omluva může být konstruktivní a krásná věc,“ dodal také Stránský.


Zeman loni koncem ledna na konferenci k 70. výročí osvobození Osvětimi Let My People Live připsal demokratickému novináři Ferdinandu Peroutkovi nejen autorství zmíněného článku, ale také výrok ‚Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky‘.

„Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem ‚Hitler je gentleman‘. Tentýž novinář po mnichovské dohodě napsal: ‚Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky‘,“ řekl tehdy doslova Miloš Zeman.

Zatímco článek se nenašel ani poté, co vypsal prezident stotisícovou odměnu pro veřejnost, pozdější citace skutečně existuje. Autorem výroku je ovšem podle historiků nikoliv Peroutka, ale otec současného vydavatele Přítomnosti, někdejší poslanec a prvorepublikový novinář Jan Stránský, který odešel po roce 1948 do exilu.

Co na verdikt soudu řekla vnučka Ferdinanda Peroutky, která se se Zemanem soudí? Podívejte se na video:

Video
délka: 01:25

Terezie Kaslová, vnučka Ferdinanda Peroutky, v rozhovoru pro Blesk.cz poté, co soud rozhodl o omluvě Miloše Zemana. Co řekla? Petr Soukup, Jaroslav Šimáček