Hidžáb povinně i pro malé holčičky. Osm škol v Anglii zavedlo kontroverzní opatření

Autor: zst - 
25. 9. 2017
05:40

I čtyřleté holčičky musí v některých anglických státních muslimských školách nosit hidžáby, šátky typické pro muslimské ženy. Jde celkem o osm škol, z toho tři základní, informoval deník Daily Mail. Podnětem už se údajně zabývá i britské ministerstvo školství. V Británii se chodí do školy od pěti let, některé děti ale, stejně jako v Česku, mohou nastoupit i dříve.

Nařízení škol odhalil průzkum Národní sekulární splečnosti, organizace, která se zabývá podle svého webu férovější sekulární společností. Kritici namítají, že šátek povzbuzuje sexualizaci dětí, protože se obvykle nosí před muži jako znamení skromnosti, když dívky dosáhnou puberty.

Dalších 51 soukromých muslimských škol v Británii z průzkumu, který zahrnoval 176 vzdělávacích institucí, také uvedlo, že pro žákyně je povinné nosit hidžáb. Jen v 18 školách je to pak dobrovolné.

Na webových stránkách jedné ze škol se dokonce píše, že tváře musí mít dívky zakryté i v okolí školy, nejen ve třídě. Zjištění Národní sekulární společnosti už dostala na stůl ministryně školství Justine Greening. Organizace požaduje, aby měli muslimští studenti více možností co se týká školní uniformy, ty jsou v Británii běžné. 

V dopise ministryni se také píše, že praxe je „neliberální a represivní“ s tím, že žáci by neměli mít povinnost nosit hidžáb nebo jiné náboženské oblečení, když jsou ve škole.

Z průzkumu pro Sunday Times minulý měsíc se ukázalo, že téměř pětina z 800 základních škol v 11 regionech Velké Británie je nyní hidžáb uveden jako součást školní uniformy, i když většinou nepovinná. Ministerstvo školství prozatím k problematice uvádí, že jde o politiku jednotlivých institucí: „Pokud se některá škola rozhodne povolit žákovi nosit burku, je to jen na ní.“

I v Česku se řešilo v posledních měsících nošení muslimského šátku ve škole. Ředitelka Kohoutová ve sporu se studentkou ze Somálska vyhrála:

Video Ředitelka po sporu o zakázaný hidžáb: Vyhrál zdravý rozum - Blesk - Jakub Veinlich
720p 360p

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme
MILLLIS ( 25. září 2017 21:39 )

hanka666: od Hanči to tedy opravdu sedí....

rentierskej ( 25. září 2017 17:21 )

fajn. jen NAIVNÍ "elišky" čekají až začne platit šaría...

rentierskej ( 25. září 2017 17:14 )

nemá. ale co s těmi, co už na světě jsou?!

MILLLIS ( 25. září 2017 17:05 )

bullshit: myslim, ze na to, ze to neni muj rodny jazyk, je opravdu skvela.... balika: plivat na ostatni svet a prat ostatnim smrt zastrelenim, utopenim, umucenim atd. jen proto, ze nosi na hlave neco, co se v Cesku nelibi, nebo proto, ze se proste jen "ze zasady nelibi", je zase existencni podminka ceskeho naroda (vcetne kradeni po celem svete). A predpokladas spatne, nejsem zadny Untermensch in Bayern.... A vyraz Untermensch, ktery jsi pouzil(a), svedci o tvych nadmerne vyvinutych rasistickych sklonech... ja zapomnel, ze ty patris k arijske rase a vsichni ostatni jsou pro tebe Untermensch Pro pana s knirkem, ktery tohle slovo zacal pouzivat, byli "Untermeschen" i Slovane a meli byt vyhlazeni v cele se Zidy atd... Silna nenavist obyvatelstva ceske kotlinky prameni z neznalosti, neinformovanosti, hlouposti a komplexu menecennosti.... A jestli zase nejak predpokladas, ze jsem zastancem migracni politiky Frau Merkel, velmi se mylis. Nejsem ani nahodou.

Desterz ( 25. září 2017 16:55 )

...v anglických STÁTNÍCH muslimských školách?!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa