Teror v Londýně má čtvrtou oběť (†75). A policie odhalila jméno útočníka
Velká Británie se vzpamatovává ze středečního útoku, při kterém útočník najel do lidí a následně ubodal policistu. Byl to Khalid Masood (†52), uvedla policie. Kvůli němu zatím zemřeli tři lidé, dalších 40 je zraněných. V noci potom policie provedla razii v Birminghamu, při které údajně zatkla osm lidí. Celý incident má prý vazby na islámský terorismus. Sám pachatel se nicméně narodil v Británii, kdysi ho vyšetřovala MI5. Dění kolem londýnského útoku den poté jsme sledovali online.
++ Útočník nejprve v Londýně najížděl vozem do lidí na chodníku na Westminsterském mostě, následně odjel k parlamentu, z auta vyběhl, snažil se proniknout do parlamentního areálu a pobodal při tom policistu. Strážce zákona následně svým zraněním podlehl.
Podívejte se, jak se zřejmě vše odehrálo:
++ Při útoku zemřeli čtyři lidé včetně útočníka. Zraněných je dalších 40 lidí. 29 jich je v nemocnici.
Podívejte se, jak to v Londýně vypadalo krátce po útoku:
++ Policie krátce po činu oznámila, že událost vyšetřuje jako teroristický útok. Média již zveřejnila fotografii podezřelého, který byl po střelbě v péči záchranářů. Šlo o muže středního věku a snědé pleti s bradkou. Podle policie to byl Khalid Masood (52), rodák z Británie.
++ O útočníkovi Mayová řekla, že byl před několika lety kvůli „násilnému radikalismu“ v hledáčku britské tajné služby MI5.
++ České ministerstvo zahraničí potvrdilo, že mezi zraněnými nejsou Češi.
++ Okolnosti útoku jsme podrobně sledovali i ve středu. Podívejte se na sled událostí ve středečním online přenosu.

Děkujeme Vám za pozornost u dnešního online přenosu den po teroristickém útoku v Londýně. Další dění kolem tragédie na Westminsterském mostě budeme sledovat v běžném zpravodajství.
Středeční teroristický útok má čtvrtou oběť. Jeden z pěti lidí, kteří byli v kritickém stavu, zemřel. Jde o 75letého muže.
Podle BBC je jedním z osmi zadržených lidí po raziích i partnerka útočníka Khalida Masooda. Byla zatčena pro podezření z přípravy teroristického činu, uvedla televize. Vyšetřování činu nadále probíhá.

V Praze se k londýnskému útoku vyjádřila i britská velvyslankyně Jan Thompsonová. „Byl to útok v samém srdci hlavního města, které sdružuje mnoho osob různých národností, náboženského vyznání, kultur,“ upozornila. Co dalšího o něm prohlásila? Čtěte ZDE
Pietu na Trafalgarském náměstí v Londýně zakončuje svíčkový ceremoniál. Tři hlavní svíčky znázorňují dosavadní tři oběti útoku – policistu Keitha Palmera, amerického turistu Kurta Cochrana a londýňanku se španělskými kořeny Ayshu Fradeovou.
Vzkazy běžných Londýňanů z Trafalgarského náměstí den po útoku: Naše město nebude nikdy poraženo. Nebojíme se. Stojíme při sobě. Objevovaly se však i jiné nápisy. Varující před náboženskou nesnášenlivostí. "Jsem muslim," měl na triku napsáno londýnský mladík.
Razie ve Velké Británii v souvislosti se středečním útokem pokračují, policisté se však zaměřili i na Wales. Zatčeno zatím bylo pět mužů a tři ženy.
Na podporu Britů se do britské vlajky zahalila díky světelnému efektu Braniborská brána v Berlíně. V kritickém stavu mezitím v Anglii zůstává pět lidí.
Na Trafalgarském náměstí v Londýně proběhla smuteční vigilie za oběti středečního útoku. Zúčastnil se jí i londýnský starosta Sadiq Khan. "Londýňané se nikdy nenechají zastrašit terorismem. Ukážeme světu, že jsme největším městem na světě," říkal. britská ministryně vnitra Amber Ruddová je pro změnu přesvědčena, že teroristé "budou poraženi".
Před novou budovou Scotland Yardu zapózovali představitelé různých náboženských směrů, kteří společně odsoudili útok na Westminster Bridge.
Vedle toho vydala prohlášení i rodina zavražděného policisty Keitha Palmera. „Na Keitha budeme vzpomínat jako na skvělého tátu a manžela. Milujícího syna, bratra a strýce. Dlouholetého fanouška Charltonu FC. Byl oddaný své práci a hrdý na to, že je policista. Statečný a odvážný. Přítel všem, kteří ho znali. Bude nám velmi chybět. Máme ho moc rádi. Jeho přátelé a rodina jsou v šoku a zdrceni jeho ztrátou a prosí o to, aby mohli truchlit o samotě a v míru.“
Záhy po zveřejnění jména se objevují nové informace ohledně londýnského útočníka. Masood byl otcem tří dětí, v minulosti pracoval i jako učitel angličtiny, uvedl to prý o sobě v jednom z dotazníků. Byl „náboženským konvertitou“ a nadšencem do kulturistiky, uvedl web Sky News.
Britská policie vyzvala případné svědky, aby se obrátili na její protiteroristické oddělení s možnými informacemi o Masoodově teroristické činnosti. Na místo, kde k tragédii došlo, dorazili s květinami i lídr opozičních labouristů Jeremy Corbyn či kolegové mrtvého policisty.
Terorista identifikován. Londýnský útočník se jmenoval Khalid Masood, bylo mu 52 let. Narodil se v Kentu, uvedla v prohlášení policie. „Masood nebyl předmětem jakýchkoli současných šetření a nebyly zde žádné zprávy o tom, že by měl úmysl spáchat teroristický útok,“ stojí dále v policejní zprávě. Již v minulosti však byl několikrát odsouzen za napadení i držení útočných zbraní či trestných činů proti veřejnému pořádku. Poprvé byl odsouzen již v roce 1983 za poškození cizí věci. Naposledy však v prosinci 2003.
Londýnská policie uvedla, že byl již naplno obnoven provoz na Westminsterském mostě. Vrátili se na něj chodci, auta i turisté.

S britskou premiérkou Theresou Mayovou mluvil telefonicky i turecký prezident Recep Erdogan, který v poslední době hrozí Evropě tím, že Turecko přestane zadržovat na svém území migranty (což činí na základě loňské dohody EU - Turecko). Erdogan nyní vyjádřil solidaritu v boji proti terorismu, sdílí prý britskou bolest způsobenou útokem.

„Skvělý Američan Kurt Cochran byl zabit při teroristickém útoku v Londýně. Moje modlitby a kondolence míří k jeho rodině a přátelům,“
vzkázal americký prezident Donald Trump.
A great American, Kurt Cochran, was killed in the London terror attack. My prayers and condolences are with his family and friends.
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 23. března 2017

Matka jednoho ze zraněných francouzských studentů si celou hodinu myslela, že její syn zemřel. Tuto informaci jí totiž sdělila škola. Chlapec ale zázrakem útok přežil. Dostal se na kapotu útočníkova auta, tudíž neskončil pod koly.

O Kurtově smrti informovala na Facebooku sestra jeho ženy. Je mi hrozně líto, že musím oznámit tuto zprávu – Kurt dnes zemřel na zranění z londýnského útoku. I když jsem ráda, že sestra přežila, naše srdce jsou zlomená a po ztrátě našeho drahého strýčka, švagra a otce už nebude nic jako dřív.

Média zveřejnila čtvrtou oběť londýnského útoku. Jde o Američana Kurta Cochrana, který byl v Británii na dovolené se svojí ženou. Ta leží ve vážném stavu v nemocnici.

Muž zadržený při incidentu s autem v belgických Antverpách je Francouz žijící ve Francii. Podle belgické prokuratury měl v autě nože a další zbraně.

Po středečním teroristickém útoku v Londýně není nutné posilovat v Česku bezpečnostní opatření či zvyšovat stupeň ohrožení terorismem, uvedl v dnešním tiskovém prohlášení ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Útok ani jeho pachatel totiž podle ministra nemá žádné vazby na Českou republiku.

Atentátníka před parlamentem v Londýně podle informací SkyNews a BBC nezastřelila policie, ale ochránce britského ministra obrany Fallona.

Necelých 24 hodin po útoku byl znovu otevřen Westminsterský most.

V Antverpách se dnes někdo pokusil najet automobilem vysokou rychlostí do nákupní zóny. Podle belgické policie byla jedna osoba zadržena.

K incidentu se vyjádřil i bývalý americký prezident Barack Obama: Soucítím s oběťmi i jejich rodinami. Žádný teroristický čin ale nedokáže otřást sílou našeho britského spojence.
My heart goes out to the victims and their families in London. No act of terror can shake the strength and resilience of our British ally.
— Barack Obama (@BarackObama) 23. března 2017

Zpráva od ISIS:
#AmaqAgency #Breaking Source to Amaq: The attacker yesterday in front of the British parliament in London was a soldier of the Islamic State pic.twitter.com/AVRA1KEBhj
— حفيدة الزرقاوي (@Zla1v) 23. března 2017

I zpěvačka Adele, která zrovna koncertuje na Novém Zélandu, vzdala holt obětem útoku. Pronesla krátkou řeč a věnovala jim píseň Make You Feel My Love.

Ve zprávě od radikálů konkrétně stojí: Útočník, který včera (ve středu) udeřil před britským parlamentem v Londýně, byl vojákem Islámského státu. Uskutečnil operaci na výzvu k útokům na občany koaličních zemí (bojujících proti IS).

ISIS se k útoku přihlásil na sociálních sítích. V tweetu ale v podstatě naznačil, že byl pachatel činy radikálů inspirován, než že by proběhla nějaká spolupráce.

Cedule v metru, na které je vzkaz teroristům, nikdy neexistovala. Vznikla jen ve Photoshopu. Přesto její fotku sdílely tisíce lidí.
It's a fake sign, but the sentiment is welcomed: An MP references a fake #Tube sign seen on social media #Westminster #London pic.twitter.com/sZDwZSFrxY
— Sky News (@SkyNews) 23. března 2017

Miloš Zeman zaslal kondolenční telegram Alžbětě II.: S hlubokým zármutkem jsem přijal zprávu o teroristickém útoku nedaleko britského parlamentu v centru Londýna, který si dosud vyžádal čtyři lidské životy a zanechal za sebou desítky zraněných. Dovolte mi, abych v této pohnuté chvíli vyjádřil jménem české veřejnosti i jménem svým hlubokou soustrast Vám i rodinám obětí.

Islámský stát se prostřednictvím agentury Amak přihlásil ke středečnímu útoku v Londýně. IS se hlásí k většině teroristických útoků v západním světě.

Během zátahu v Birminghamu prý byli zatčeni mimo jiné tři rumunští dělníci. Tvrdí to alespoň místní prodavač. Informaci oficiální zdroje nijak nepotvrdily.

Šéf Ukipu Paul Nuttall vyzval mimo jiné muslimskou komunitu, ať začne „dělat víc a vyrve kořeny téhle rakoviny radikalismu“. Uznal ale, že nelze vinit většinu muslimů za činy bláznů, kteří tvoří jedno procento.

Zranění podle Mayové utrpělo 12 Britů, čtyři Jihokorejci, tři francouzské děti, dva Rumuni, dva Irové, dva Řekové, jeden Polák, jeden Američan, jeden Němec a jeden Číňan, agentura AP informovala i o jednom Portugalci. Identita všech zraněných zatím potvrzena nebyla, poznamenala DPA.

Příběh má dobrý konec alespoň pro tři zraněné francouzské studenty, kterým je okolo 15 let. Podle informací médií budou dnes propuštěni z nemocnice domů. Vojenským letadlem si pro ně přiletěly včera jejich rodiny.

V metru se objevují další povzbudivé plakáty. Stojí na nich například: Všem teroristům dáváme zdvořile na vědomí, že toto je Londýn. Ať nám provedete cokoliv, dáme si šálek čaje a budeme dál pokračovat v životu.
I love London! We WILL drink tea and jolly well carry on! ❤️🇬🇧#WeAreNotAfraid#ThursdayThoughts pic.twitter.com/Z5PpjxyX37
— Hazel Allen (@HazelAllen) 23. března 2017

Svou soustrast obětem vyjádřila i královna. V myšlenkách a modlitbách jsem s těmi, kterých se dotklo včerejší příšerné násilí. Hluboce s vámi soucítím.

Média zveřejnila identitu ženy, kterou zřejmě auto útočníka odmrštilo z mostu do řeky. Je jí Andrea Cristea (29), architektka z Rumunska, která byla v Londýně na návštěvě se svým nastávajícím manželem, aby oslavili jeho narozeniny.

Byly zveřejněné fotografie jedné z obětí. Učitelky Ayshi Frad. Přečtěte si její příběh ZDE.

Atentát v Londýně má přímou souvislost se vstřícnou evropskou migrační politikou, kterou se členským zemím snaží vnutit Brusel. Uvedla to dnes polská premiérka Beata Szydlová, podle níž útok utvrdil Varšavu v odmítavém přístupu k přijímání uprchlíků. Již před tím bylo ovšem potvrzeno, že útočník byl Brit.

Mayová rovněž dodala, že autora útoku už kdysi vyšetřovala tajná služba MI5. V současné době ho ale úřady nepovažovaly za hrozbu.

Mayová přednesla k národu: Musíme dále pokračovat v našich životech. Ulice či kavárny budou a jsou plné návštěvníků, miliony lidí jezdí vlaky, létají letadly.. a právě v těchto aktech normality nacházíme odpověď terorismu a nepřátel demokracie. To je naše odpověď, že se nikdy nevzdáme. Naše hodnoty zůstanou.

Premiérka uvedla, že se útočník narodil v Británii a byl britským občanem.

Podle britské premiérky Theresy Mayové je pracovním předpokladem, že byl útok motivován islamistickou ideologií. Po incidentu se zvýší ochrana v zemi i počet policistů na ulicích. Bezpečnostní složky zabránily od roku 2013 prý 13 teroristickým útokům.

Mezi zraněnými jsou občané několika zemí. Agentura DPA uvedla, že na mostě byli v době činu školáci z Francie, tři z nich byli zraněni. Poraněni byli také čtyři studenti univerzity z anglického hrabství Lancashire, pět jihokorejských studentů či rumunský pár. Rumunka, která do Londýna přijela oslavit snoubencovy narozeniny, po incidentu skončila v Temži. Podle AP není jasné, zda z mostu před autem skočila, nebo zda byla sražena. Rumunský velvyslanec v Británii upřesnil, že žena utrpěla vážná poranění hlavy a plic, její přítel zlomeninu nohy.

Část pacientů zraněných při útoku byla přijata do Královské nemocnice. Konkrétně jde o osm lidí - šest mužů a dvě ženy. Dva pacienti jsou v kritickém stavu. Nemocnice Sv. Tomáše pečuje o dva zraněné, oba dva jsou stabilizovaní. Další nemocnice se k případu nechtěly zatím vyjadřovat.

Média zveřejnila podrobnější rekonstrukci celého útoku. Podívejte se na ni s českými titulky:

Teroristé stále častěji využívají ke svým útokům automobily, protože připravit masakr najetím do davu je levné a snadné. Zneužívat takto vozidla v minulosti doporučila i teroristická organizace Islámský stát (IS), připomněla dnes agentura Reuters.

Policie spustila sbírku pro rodinu zavražděného strážníka.
The Metropolitan Police Federation has launched a Memorial Fund in memory of our fallen colleague PC Keith Palmer. https://t.co/3gz4QzHpim pic.twitter.com/vcGDjm5CFq
— Met Police Fed (@MPFed) 23. března 2017

Hasiči potvrdili, že u evakuace Okurky nešlo o nic zásadního a nemělo to nic společného se včerejším útokem.
Crews will be leaving the #Gherkin shortly. There was no fire but a fuse in a basement room had burnt out https://t.co/Tk2qOAmak5 pic.twitter.com/3o1d2cB1x4
— London Fire Brigade (@LondonFire) 23. března 2017

Londýnské požární sbory uctili oběti terorismu minutou ticha.
We observe minute silence for the victims of #WestminsterAttack. pic.twitter.com/aIQzELJj2U
— London Fire Brigade (@LondonFire) 23. března 2017

Evakuaci Okurky má zřejmě na svědomí dým vycházející ze sklepních místností. Na místě jsou čtyři hasičské vozy.
BREAKING: Gherkin building on LOCKDOWN as police evacuate workers day after terror attack https://t.co/JAqvF78SOg pic.twitter.com/NUzCWJ65ep
— Daily Express (@Daily_Express) 23. března 2017

Kamery zachytily řádění řidiče při londýnském útoku. Na mrazivých záběrech je zhruba kolem jedné minuty rovněž vidět pád těla do vody. Jednalo se o rumunskou ženu, kterou zřejmě auto odhodilo do Temže. Byla v Londýně kvůli oslavě narozenin svého přítele.

V Londýně zároveň začala evakuace slavné stavby Okurka. Důvody zatím nejsou zřejmé.

Analytik specializovaný na zahraniční politiku Fjodor Lukjanov sdělil agentuře RIA Novosti, že londýnský útok "posílí určité voliče v období před volbami, zejména francouzskými". První kolo francouzských prezidentských voleb se bude konat 23. dubna, druhé 7. května. Většina prozatímních průzkumů považovala za favoritku prvního kola kandidátku extrémní pravice Marine Le Penovou.

Středeční atentát v Londýně podle ruského tisku ovlivní příští volby, které se budou konat v některých evropských zemích. Většina ruských novin vidí spojení mezi útokem a imigrací v Evropě. "Cílem tohoto zabíjení je rozsévat strach a způsobit ve společnosti šok," sdělila na dotaz redakce webu listu Kommersant Olga Pavlenkovová z vedení ruské univerzity humanitních věd.

Ministr obrany uvedl, že vyšetřování stále probíhá. „Policie toho člověka (útočníka) prověřuje, prověřuje jeho styky a odkud pocházel,“ popsal Fallon. „Prioritně zjišťují, zda do toho nebyli zapojeni další lidé. Jejich pracovní předpoklad je, že to souviselo s islámským terorismem,“ dodal.

Londýnské metro zveřejnilo u jedné ze stanic citát. „Květ, který pučí v nepřízni osudu, je ten nejvzácnější a nejkrásnější ze všech.“
💔 Hard to write today. #Westminster #RIP #LondonIsOpen #LAS #LFB #metpolice #BTP #StaySafe pic.twitter.com/YVMiSwqXpu
— Tower Hill Station (@towerhilltube) 23. března 2017

České ministerstvo zahraničí definitivně potvrdilo, že mezi zraněnými nejsou žádní Češi.

Středeční teroristický útok, při němž v Londýně zemřeli čtyři lidé včetně útočníka, dokazuje nutnost chránit hranice jednotlivých evropských států. V reakci na atentát to dnes televizní stanici BFM TV řekla krajně pravicová kandidátka blížících se prezidentských voleb ve Francii Marine Le Penová.

Pří útoku byli poraněni i tři další policisté. Podle informací strážníků jsou ve stabilizovaném stavu.
Chairman Ken Marsh has visited our three injured colleagues in hospital. Says they are in a stable condition. Were driven at by a vehicle. pic.twitter.com/OeyBIQ7DPC
— Met Police Fed (@MPFed) 23. března 2017

Michael Fallon rovněž uvedl, že po útoku bude potřeba přehodnotit některá bezpečnostní opatření. Se zásahem jednotek byl nicméně spokojen.

Útok v Londýně podle britského ministra obrany Fallona určitým způsoben souvisí s islámským terorismem. Chystá se prověrka bezpečnosti v parlamentu.

Na webu se spekuluje o možných vazbách útočníka na Birmingham. "Ten muž z Londýna tady žil," citovala agentura AP jistého svědka z Birminghamu.

Hororové video ukázalo, jak to vypadalo na Westminsterském mostě po útoku:

Britové i obyvatelé Londýna po středečním teroristickém útoku v metropoli vyjadřují na sociálních sítích soustrast s oběťmi a městem a prohlašují, že se podobnými činy nenechají zlomit. Jedním z nejviditelnějších symbolů, který uživatelé webu masově sdílejí, je znak londýnské podzemní dráhy, kde místo nápisu Underground (Metro) je heslo We Are Not Afraid (Nebojíme se).
I am Londoner and we are not afraid #PrayForLondon #London #WeAreNotAfraid pic.twitter.com/46nQSUEjfr
— Luis Carlos Cabeza J (@luiskcj) 22. března 2017

Vyšetřovatelé stále věří, že útočník jednal sám a byl inspirován dalšími případy terorismu ve světě. V zimě došlo k podobnému útoku například v Berlíně:

V současné době je podle policie v nemocnici 29 lidí. Z toho 7 osob je ve vážném stavu.

Při nočním zátahu bylo údajně prohledáno 6 bytů a došlo k zatčení 7 osob.
Updated figures: Three victims killed in London terror. A police update on the #London terror attack near #Parliament #Westminster pic.twitter.com/0nQBftsCcj
— Sky News (@SkyNews) 23. března 2017

Policejní komisař Mark Rowley potvrdil, že došlo při útoku ke smrti čtyř lidí. Teroristy, policisty, 40leté učitelky a muže kolem 50 let.

Jak to vypadalo na místě při útoku? Děsivé scény zachytil na mobil turista.

Marek Ženíšek z TOP 09 se na Twitteru rozzlobil na ty, kteří zneužívají útok v Londýně pro obhájení svých postojů.
Těm, co zneužívají ter. útok v #London k ospravedlnění postojů k migraci či držení zbraní, když už nemáte úctu k faktům, mějte ji k obětem.
— Marek Ženíšek (@zenisek_m) 23. března 2017

Na veřejnost se dostaly informace o další z obětí útoku v Londýně. Šlo o 43letou učitelku Ayshu Frade, kterou útočník zabil, když si jela vyzvednout děti do školy.

Podle informací deníku Daily Mail byli při zátahu v Birminghamu zatčeni tři lidé.

Jak celý útok v Londýně zřejmě probíhal? Podívejte se na něj bod po bodu.

Britská královna Alžběta II. po středečním teroristickém útoku v Londýně odložila dnešní slavnostní otevření nového ústředí metropolitní policie Scotland Yardu. "Bylo rozhodnuto odložit královninu účast," uvedl mluvčí Buckinghamského paláce. "Návštěva se uskuteční v pozdějším termínu," dodal bez upřesnění.

Nad Parlamentem visí po včerejší tragédii vlajka jen na půl žerdi.
The Union Flag flying at half mast over the Houses of Parliament this morning. pic.twitter.com/eueJ1Z2yDc
— Alistair Bunkall (@AliBunkallSKY) 23. března 2017

Na internetu se objevilo video, na němž turista zachytil včerejší paniku po útoku. Na záběrech jsou vidět prchající lidé.

Britská policie zveřejnila i fotografii zesnulého policisty, který zemřel při výkonu služby. Přečtěte si jeho příběh ZDE.

Politici i veřejnost vyjadřují na sociálních sítích lítost nad smrtí ubodaného strážníka. „Naše myšlenky jsou s rodinou, přáteli a kolegy statečného strážníka Keitha Palmera, který položil svůj život za to, abychom my byli v bezpečí,“ uvedla například členka parlamentu Christina Rees.
Our thoughts are with the family, friends and colleagues of brave, courageous, PC Keith Palmer, who laid down his life to keep us safe #RIP
— Christina Rees MP (@Rees4Neath) 23. března 2017

Během razie v Birminghamu došlo podle Sky News k zatčení několika lidí. „Policie z pochopitelných důvodů tyto domněnky během rána nepotvrdila. Ale zdroj mi sdělil, že zátah v oblasti Edgbastonu souvisí s vyšetřováním teroristického útoku,“ uvedl reportér Mark White.

Na sociálních sítích se rozeběhly sbírky, které mají pomoci rodinám obětí.
A friend of mine did this #donation programm for the families affected in #London #Terror #Attack. https://t.co/l9DmecCKsI @crowdfunderuk
— Till Rosenkranz (@tillclassiccars) 23. března 2017

Na počest obětí v noci v Paříži zhasla Eiffelova věž:
The lights on the Eiffel Tower have been switched off as a mark of respect to the victims of the #LondonAttack pic.twitter.com/eWmqPuZgUA
— ITV News (@itvnews) 22. března 2017

České ministerstvo zahraničí zveřejnilo na Twitteru informace pro případné dotazy českých občanů:
Občané ČR se v případě dotazů mohou obracet na Operační a informační středisko MZV na tel.: 224 182 425 #Westminster #LondonAttack
— MZV ČR (@mzvcr) 22. března 2017

Podle aktuálních informací Sky News se potvrdilo, že noční razie v Birminghamu souvisela se středečním teroristickým útokem. Bližší podrobnosti ale web neuvedl.

Při útocích byli zranění také cizinci. Už včera média informovala o několika francouzských studentech, nyní je jasné, že mezi zraněnými je také pět Jihokorejců.

Zatímco se Británie vzpamatovává z šoku, příslušné sbory odklízejí auta z Westminster Bridge, kde ve středu řádil ozbrojený útočník.

Kolem půlnoci provedla ozbrojená policie podle médií razii v domě v Birminghamu. Bylo to poblíž místa, kde si měl útočník vypůjčit hyundai, s kterým pak narážel do lidí. Policie místo na několik hodin uzavřela. Zatím to však nikdo blíže nekomentoval. Není tedy ani zřejmé, zda razie skutečně s útokem souvisí.

Británii vyjádřila podporu a solidaritu řada světových politiků včetně německé kancléřky Angely Merkelové, francouzského prezidenta Françoise Hollandea či předsedy Evropské rady Donalda Tuska. S britskou premiérkou už telefonicky hovořil i americký prezident Donald Trump, který jí nabídl pomoc Spojených států při vyšetřování útoku. Sounáležitost s Británií vyjádřil i český premiér Bohuslav Sobotka.

Česká diplomacie zatím nemá informace o tom, že by při útoku byli zraněni čeští občané. Ministerstvo zahraničí je v kontaktu s českým velvyslanectvím ve Spojeném království, které komunikuje s londýnskou policií.

Dobré ráno. Také dnes sledujeme dění kolem teroristického útoku v Londýně ONLINE.
"Vzkazy běžných Londýňanů z Trafalgarského náměstí den po útoku: Naše město nebude nikdy poraženo. Nebojíme se. Stojíme při sobě". Londýn už poraženej je od momentu, kdy se jeho starostou stal muslim. Akorát Londýňanum to ještě zatím asi nedošlo!!
