Kalousek v rozpočtu seškrtal 41 miliard: Učitelé přidáno nedostanou

Ministr Kalousek seškrtal státní rozpočet
Ministr Kalousek seškrtal státní rozpočet  (Autor: Archiv Blesku)
Autor: ČTK, šim - 
5. listopadu 2012
11:45

Méně peněz pro učitele, méně na vědu a výzkum i omezení výdajů na výstavu silnic. Na těchto a dalších kapitolách chce ministr financí Miroslav Kalousek ušetřit 41 miliard. Schodek státního rozpočtu, který bude dnes projednávat vláda, má být i pro příští rok být 100 miliard korun. 

Vláda musí nový rozpočet předložit poslancům do 23. listopadu. Nový návrh zohledňuje nové odhady vývoje ekonomiky a zároveň nepočítá s dopady daňového balíčků, jehož schválení ve sněmovně není jisté. Balíček mimo jiné předpokládá zvýšení sazeb daně z přidané hodnoty na 15 a 21 procent, což odmítá několik poslanců ODS.

Nebude na vyšší platy učitelů

Výdaje na vědu a výzkum navrhuje snížit příští rok o 2,7 miliardy korun a v dalších dvou letech o 2,5 miliardy korun. Například Akademie věd by měla dostat o 6,5 procenta méně peněz. Ministerstvo školství by mělo dostat o 0,5 miliardy méně. Jde o peníze, které byly určeny na zvýšení platů učitelů a další neinvestiční výdaje.

Osekané vnitro

O 1,1 miliardy korun méně dostane podle návrhu příští rok ministerstvo vnitra. Jde o snížení provozních výdajů o 829,8 milionu Kč a ostatních výdajů o 200 milionů Kč. "Vzniklý výpadek musí ministerstvo vnitra řešit v potřebném rozsahu přehodnocením priorit resortu," uvádí zpráva.

Z EU přiteče méně

V případě spolufinancování fondů EU navrhuje ministerstvo snížit příští příjmy z rozpočtu EU o 16,5 miliardy korun. Současně budou sníženy i výdaje o stejnou částku. "Jedná se o kapitolu ministerstvo průmyslu a obchodu (2 mld. Kč), kapitolu ministerstvo dopravy (12,5 mld. Kč) a kapitolu ministerstvo zemědělství (2 mld. Kč)," uvádí návrh.

Doprava ostrouhá

V případě ministerstvo dopravy navrhuje Kalousek snížit výdaje na specifické stavby a národní programy o 1,571 miliardy Kč. Dále navrhuje snížení dotace pro Státní fond dopravní infrastruktury o pět miliard korun na financování akcí.

Dále klesnou například o 480 milionů korun výdaje pro Generální finanční ředitelství a Generální ředitelství cel o 480 milionů korun. Ministerstvo kultury dostane zřejmě o 300 mil. Kč méně, které byly určeny k posílení dotačních programů na záchranu a obnovu kulturních památek. Ministerstvo životního prostředí dostane o 200 milionů méně na financování národních programů.

V roce 2013 počítá MF jen se selektivním snižováním výdajů jednotlivých ministerstev. V letech 2014 a 2015 ovšem chce MF snižovat výdaje i plošně. V roce 2014 by měly výdaje i příjmy být nižší o 30,3 miliardy korun a schodek zachován na 85 miliardách. O rok později by pak podle návrhu měly výdaje i příjmy klesnout o 39,4 miliardy korun při zachování deficitu 50 miliard korun.

Video Připomeňte si video, které zachycuje fackujícího Kalouska - archiv Blesku, hudba: Kevin MacLeod
Video se připravuje ...

osinek ( 6. listopadu 2012 10:23 )

V Německu, kde jsou platy a důchody o cca 250-300% vyšší než v Česku, pravicová vláda ruší poplatek za návštěvu u lékaře a zvyšuje důchody seniorům!! V Česku, kde 65% nedosáhne na průměrný plat 23 tisíc hrubého, Nečasova vláda zvyšuje poplatky ve zdravotnictví a rozhodla o zmrazení i tak mizerných důchodů!!

osinek ( 6. listopadu 2012 09:35 )

Od nástupu k moci pravice v r.2006 došlo v Česku k neskutečně prudkému snížení daní a sociálních odvodů bohatých a lidi s vysokými příjmy. Ti platí daň pouze 15%. Ve všech civilizovaných zemích existuje progresivní zdanění bohatých tak např ve Velké Británii 50%, v Rakousku 50% ve Španělsku 48%, Německo 45% atd. Když nejsou peníze v rozkradené státní kase tak pravice ždímá obyčejné lidi přes dań z přidané hodnoty! Nižší sazbu DPH na léky, potraviny, teplo atd zvýšily pravice z 5% na neskutečných 14% tj skoro 3-násobně(o 300%) V této nzemi jdou pravicové vlády,včetně té nynější bohatým a lidem s vysokými příjmy na ruku a slušným lidem (poctivě makají a platí daně) PO KRKU!!!! NENÍ NAČASE ZBAVIT SE Nečase? Včera bylo pozdě!! rozdíl

llolinka ( 6. listopadu 2012 08:18 )

Kdyby byl každý jako vy, tak nemáte co do huby

llolinka ( 6. listopadu 2012 08:15 )

llolinka ( 6. listopadu 2012 08:13 )

Vás si měla nechat matka vzít, ono je to opravdu normální chodit jen tak na potrat a pak do konce života litovat, že nemůže mít děti. A já se ani nedivím, že je tolik svobodných matek, když si dokážou najít přesně takového jednoduchého retarda jako jste vy.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa