Otázku volebního práva původně řešili zákonodárci, republikáni ale v Senátu New Yorku příslušný návrh zákona zablokovali, s čímž se Cuomo odmítl smířit. Oznámil proto, že volební právo podmínečně propuštěným vrátí exekutivním příkazem, což je obdoba dekretu. Tento dokument pak ve středu podepsal.
"Je bezohledné odpírat volební právo těm obyvatelům státu New York, kteří již svůj dluh společnosti splatili," řekl Cuomo. Dodal, že toto opatření obnoví spravedlnost a férovost newyorské demokracie. Řekl také, že tři čtvrtiny podmínečně propuštěných jsou černoši či Hispánci, kterým navrácení volebního práva pomůže zapojit se do společnosti.
Cuomo volební právo podmínečně propuštěným vrátil v době, kdy se uchází o stranickou nominaci na guvernérskou kandidaturu. Demokratické primárky před listopadovými volbami, ve kterých Cuomo usiluje o třetí mandát, se uskuteční v září.
Zadržování volebního práva kriminálníkům je v kompetenci států USA. Některé jako nyní New York právo volit navrátí odsouzencům po odchodu z vězení, a to nehledě na případné podmínečné propuštění. Například v Coloradu či Kalifornii mohou odsouzenci volit až po uplynutí lhůty podmínečného propuštění. Zhruba dvacítka států včetně Aljašky, Kansasu či New Jersey do doby zmrazení volebního práva zahrnuje veškerá probační opatření, což může být návazný úřední dohled nad odsouzenými, soudně stanovené terapie či další povinnosti. Žádné omezení nemají pouze státy Maine a Vermont, kde trestanci mohou volit i z vězení.