Osmadvacetiletý Regeni byl v Egyptě v rámci doktorského studia politologie a mezinárodních vztahů na univerzitě v anglické Cambridgi. Zabýval se fungováním odborů a pracovním právem. Psal rovněž články, ve kterých kritizoval egyptskou vládu. V lednu 2016 byl mladík unesen, mučen a zavražděn. Jeho tělo bylo nalezeno u silnice mezi Káhirou a Alexandrií.

V březnu egyptská policie oznámila, že zastřelila čtyři muže zodpovědné za Regeniho smrt. Převlékali se podle ní za policisty, unášeli cizince a kradli jim peníze. Italská strana nebyla s žádnou z vyšetřovacích verzí (zištná vražda, dopravní nehoda, vyřizování osobních účtů) spokojena a odvolala z Káhiry svého vyslance. Italský tisk naznačil, že za vraždou mohla být egyptská policie, což Káhira popřela. Podle týdeníku The Economist je mučení "poznávací značkou bezpečnostních služeb" a egyptské verzi vyšetřování "věří mimo Egypt jen málokdo".

Minulý měsíc změnil Řím kurz: ministr zahraničí uvedl, že Itálie nesmí pomíjet politické a diplomatické vztahy s tak významným sousedem. Důvodem byl podle vlády i pokrok v Regeniho případu. S tím nesouhlasí Amnesty International (AI). "Italská vláda se rozhodla znovu vyslat ambasadora do Káhiry, třebaže k žádnému pokroku ve vyšetřování nedošlo," řekl Antonio Marchesi, šéf italské pobočky AI. Oznámil, že AI bude každý měsíc žádat aktuální informace o vývoji případu.

V neděli byl na káhirském letišti zatčen egyptských právník Ibráhím Mitvallí Higází, který se zabývá případy násilných zmizení. Chystal se letět do Ženevy, kde měl mimo jiné i o případu Regeniho vypovídat před pracovní skupinou OSN zabývající se vynucenými a nedobrovolnými zmizeními, informovala BBC. Právník je nyní držen v káhirské věznici se zvýšenou ostrahou a byl obviněn, že založil nelegální skupinu.

Higází zřídil sdružení pro rodiny zmizelých, které jen za poslední dva roky zaznamenalo 1300 zmizelých osob. Nejmenovaný aktivista za lidská práva BBC řekl, že egyptská vláda se chtěla zatčením právníka pojistit, že jediné informace, jež se z Egypta dostanou ven, budou ty vládní.