"Příliš dlouho se pracovníci v restauracích rychlého občerstvení, jako je McDonald's, musejí vypořádávat se špatnými pracovními podmínkami, drastickými škrty v pracovních hodinách a dokonce i šikanováním na pracovišti - které mnozí považují za trest za vstup do odborů," řekl Ian Hodson, předseda odborové organizace zastupující pracující v pohostinství.

Do stávky, kterou mimo jiné podpořil vůdce opoziční labouristů Jeremy Corbyn, vstoupilo 14 z 33 členů organizace. Vedení McDonald's označilo akci za okrajovou záležitost. Stávkovalo prý jen 0,01 procenta z 86.000 zaměstnanců ve dvou z celkového počtu 1270 restaurací rychlého občerstvení v Británii. Firma uvádí, že většina (86 procent) zaměstnanců je pro "flexibilní" pracovní dobu a že od loňského dubna zvedla platy o zhruba 15 procent.

Smlouva s neuvedenou pracovní dobou známá jako zero hour contract je problematická v tom, že zaměstnavatel není povinen dát zaměstnanci práci, pokud ji pro něho ani nemá, což se týká právě hlavně pohostinství nebo stavebnictví. Odpůrci tento princip kritizují, svádí totiž podle nich k šikaně.