"O Muni jako univerzitě už se běžně mluví nejen mezi studenty, pojem se vžil i u široké veřejnosti. Univerzita proto reaguje na tento vývoj a rozhodla se označení chránit, aby nedocházelo k matení veřejnosti v případě, že by jej někdo neoprávněně použil," uvedla mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová.

Úřad nemohl škole známku zapsat, dokud nebyla vyřešena takzvaná kolizní přihláška. V roce 2013 ji podal spolek Asociace studentů a absolventů, který tehdy pořádal studentské soutěže o královnu krásy. Asociace ovšem neuspěla, což odblokovalo řízení o přihlášce podané Masarykovou univerzitou.

Celkem nyní univerzita užívá 39 ochranných známek, mezi nimi například značku studentského Radia R nebo název Středoevropského technologického institutu CEITEC. Ochrana známky Muni platí na deset let a lze ji poté obnovit. Je zpoplatněná, proto je podle Fojtové nutné vždy pečlivě zvažovat, zda se investice vyplatí. Plný název Masarykovy univerzity je chráněn automaticky, jde o instituci zřizovanou zákonem.

Ochranné známky si běžně přihlašují také další české univerzity, zjistila ČTK rešerší v databázi úřadu. Třeba Univerzita Karlova má kromě značek svého nakladatelství, fakult či spolků chráněnou také slovní grafickou ochrannou známku Pívo, kde ovšem první dvě písmena nahrazuje symbol Ludolfova čísla.