"Je to v souladu se zákonem. My jsme v co nejkratší době vypsali tendr na právní služby v otevřeném řízení, ale ty věci, které tam teď probíhaly, jsme byli nuceni řešit, jako třeba výpověď pro společnost Mladá RP," poukázal Petera na využití externích právníků ve sporu kraje se společností, která v Milovicích bourala zchátralé objekty v bývalém vojenském prostoru. V právním oddělení kraje pracuje kolem 12 lidí, vlastními silami by hejtmanství podle Georgieva všechny složité právní spory nedokázalo řešit.

Podle hejtmanovy náměstkyně pro veřejné zakázky a investice Zuzany Moravčíkové (ČSSD) bylo potřeba překlenout dobu do vyhlášení otevřené soutěže, ke které už krajští radní v pondělí schválili zadávací dokumentaci. "Co nejdříve bude vyhlášena veřejná zakázka na právní služby v otevřeném řízení," uvedla Moravčíková.

Podle předsedy krajského kontrolního výboru Jana Skopečka z opoziční ODS je škoda, že vedení hejtmanství soutěž vyhlašuje na konci svého volebního období. "Trošku mě mrzí, že to je na konci vašeho mandátu a že soutěžíte právní služby pro své nástupce, zatímco během svého volebního období jste to dávali těm firmám, kterým jste chtěli," prohlásil Skopeček. Petera to odmítl. Jestliže se vyhlašuje otevřené výběrové řízení, pak jsou podle něj takové argumenty liché, protože zakázku dostane ten nejlepší.

Nedostatky při zadávání zakázek odhalil podle opozice přezkum ministerstva financí. Kraj podle Skopečka rozdělil velkou zakázku na dodávku právních služeb tak, aby se vešel pod zákonem stanovenou hranici dva miliony korun. Hejtmanství hrozí pokuta, uvádí opozice. Petera jakoukoliv účelovost odmítl, kraj podle něj postupoval v souladu se zákonem.

Hejtmanův náměstek pro finance Jiří Peřina (ČSSD) namítl, že ministerstvo neobjevilo žádné závažné nedostatky, ale jen nedostatky méně závažného charakteru, které už kraj odstraňuje. Řada prohřešků podle něj navíc sahá do doby, kdy hejtmanství řídila pravice. "Po osmi letech se vymlouvat na předchůdce mi přijde trošku zvláštní, ale budiž," reagoval Skopeček.