Celkový počet migrantů bez potřebných dokladů, kteří přišli do Evropské unie, je ale nižší než uvedených 1,2 milionu. Řada lidí totiž přichází přes Řecko, a musí tak opustit schengenský prostor při vstupu do Makedonie a znovu do něj vstoupit v některé ze středoevropských členských zemí EU, například ve Slovinsku či Maďarsku. Frontex je tedy ve statistice započítá dvakrát.

Z Turecka do Řecka, které leží na počátku nejvytíženější migrační trasy z Blízkého východu do Evropy, přešlo jen za říjen více než 150.000 lidí. Od počátku letošního roku do konce října tak mezi tureckým pobřežím a řeckými ostrovy přeplulo už více než 540.000 lidí. Nejvíce běženců pochází stále ze Sýrie, stoupá ale i počet Afghánců, uvedl Frontex.

Naproti tomu z pobřeží severní Afriky, z níž se migranti plaví nejčastěji do Itálie, se na cestu vydalo v říjnu jen 8500 lidí. Loni v říjnu jich bylo dvakrát více. Celkem za prvních deset měsíců tohoto roku přeplulo z Libye do Evropy asi 140.000 migrantů. Ve stejném období loni jich bylo už 155.000. Pokles je údajně způsoben zhoršujícím se počasím i nedostatkem lodí, které libyjští pašeráci lidí potřebují.

Na menším počtu lodí v rukách pašeráků má podíl mimo jiné i mise Evropské unie v oblasti Středozemního moře, jejíž novou fázi Brusel zahájil 7. října. Vojenská plavidla členských zemí od té doby zasahují proti lodím pašeráků lidí v mezinárodních vodách a mohou je i zabavovat. Mise, jejíž monitorovací část nesla název EUNAVFOR MED, se jmenuje Sophia - podle somálské holčičky, která přišla na svět letos v létě u břehů Libye na palubě německé záchranářské lodi.