LOT podniká zejména v oblasti údržby, oprav a modernizace letounů české výroby L-410 a L-39, dále ruských vrtulníků a také pozemní zabezpečovací techniky. Firma se potýká s nedostatkem zakázek a v posledních dvou letech vykázala ztrátu.
"Akceptoval jsem návrh vedení společnosti zrušit probíhající soutěž na výběr strategického partnera. Před vyhlášením soutěže jsme měli signály, že do mezinárodního tendru se přihlásí i silní zahraniční hráči. To se bohužel nepotvrdilo. V této chvíli musím konstatovat, že lepším partnerem pro podnik je i nadále stát," uvedl Glváč. Dodal, že se jedná o získání zakázek pro firmu, a to z Chorvatska a dalších zemí.
Do tendru na pronájem LOT se zapojilo pět firem, z toho tři předložily nabídky. Zájemci by podle ministerstva obrany zřejmě nezajistili oživení firmy a udržení zaměstnanosti v podniku, který dává práci více než 300 lidem. Proti pronájmu LOT firmě bez dostatečných zkušeností v leteckém průmyslu se postavily také odbory v podniku, které kvůli tomu vstoupily do stávkové pohotovosti.
O pronájem společnosti LOT se podle slovenských medií zajímala také firma MSM Martin, kterou ovládá český podnik Excalibur Army CZ. Společnost MSM Martin v minulosti získala od slovenské vlády do dlouhodobého pronájmu dva vojenské opravárenské podniky včetně společnosti VOP Trenčín, která je v zemi největším podnikem v oblasti oprav a modernizace pozemní armádní techniky.
LOT v loňském roce při výnosech 13,5 milionu eur (365 milionů Kč) vykázal ztrátu 1,3 milionu eur. Až čtyři pětiny zakázek firmě zajišťuje slovenské ministerstvo obrany.