Zástupci studentů se dnes osobně dozvěděli informace, které ministerstvo školství zveřejnilo ve středu. Nejdříve budou moci na veřejných vysokých školách pokračovat od února 2016, kdy začíná letní semestr. Okamžitý přechod není možný, ukázaly ministerstvu právní analýzy.

V říjnu či listopadu by měla být vypsána přijímací řízení, po kterých by úspěšní uchazeči mohli nastoupit do škol v letním semestru. O detailech budou nyní jednat jednotlivé školy. "Za 14 dní bychom se měli dozvědět, kolik to bude fakult, kolik míst, jaké budou podmínky přijímacích zkoušek," uvedla Rašínová. Další studenti by pak mohli nastoupit od akademického roku 2016/2017.

Návrh ministerstva Rašínová považuje za "plán B", dotčení studenti by stále preferovali jinou variantu. "Nesmířili jsme se s tím, že bychom nedostudovali na UJAKu, budeme bojovat. Ale paní ministryně o tom nechce ani slyšet," poznamenala.

Ačkoliv podle ministerstva není žádný zvrat možný, studenti se chystají vymýšlet další plány. Zákon o vysokých školách nedovoluje ministerstvu svévolně prodloužit akreditaci v situaci, kdy k tomu Akreditační komise vydala negativní stanovisko. Vzhledem k tomu, že komise rozhodla až v polovině září, nebyl ani čas na opravné prostředky. A prodloužit akreditaci se zpětnou platností obecně nelze, uvedlo nedávno ministerstvo ve vyjádření pro ČTK.

Zástupci studentů budou o závěrech z dnešní schůzky informovat své kolegy. Ministryně jim přislíbila, že se zúčastní připravovaného jednání za účasti asi stovky studentů. Jeho termín zatím není znám.

Učitelsky i neučitelsky zaměřenou speciální pedagogiku na UJAK studuje více než 700 lidí, z nichž je zhruba 500 pedagogů doplňujících si kvalifikaci. Ačkoliv vypršením akreditace přestávají být do přechodu na jinou VŠ studenty oboru, v němž si doplňují kvalifikaci, na základě stanoviska ministerstva se na ně ve školách bude pohlížet jako na kvalifikované. Bez toho by jim hrozilo propuštění.