Ačkoliv se Cosma narodil v Rumunsku, komponoval převážně pro filmy francouzské produkce, jako například Roztržitý, Velký blondýn s černou botou, Návrat velkého blondýna, Rabín Jákob, Hořčice mi stoupá do nosu, Křidýlko nebo stehýnko, Zvíře a mnoho dalších.

"Zahrajeme například hudbu z filmů Blbec k večeři, Dobrodružství rabína Jákoba a samozřejmě Velký blondýn s černou botou," uvedl Jan Hasenöhrl, ředitel festivalu Prague Proms. České symfoniky doplní několik instrumentálních a vokálních hostů z Francie.

Cosma byl oceněn řadou mezinárodních cen, mezi nimi například v roce 1982 a 1984 dvěma Césary za nejlepší hudbu k filmům Diva a Tančírna. V Cannes byl v roce 1983 oceněn cenou Grand Prix du Disque. Loni i letos oslavil 50 let své profesionální kariéry řadou koncertů ve Francii a ve Švýcarsku.

Letošní mezinárodní hudební festival Prague Proms zahájí 21. června skladatel Danny Elfman, který ve světové premiéře uvede koncert pro housle a orchestr. Na přehlídce vystoupí dále mimo jiné multižánrová zpěvačka Ute Lemperová, jazzmanka Denise Donatelliová a Michal Prokop. Ve Foru Karlin festival nabídne 10. října koncert Proms Gala, kde připomene 25. výročí české premiéry muzikálu Bídníci.