Jednačtyřicetiletý Sidi Larbi Cherkaoui patří ke špičkám současného tance, spolupracoval s Keirou Knightleyovou, Benedictem Cumberbatchem nebo pařížskou operou. Poprvé na festivalu Tanec Praha uvede výsledek své spolupráce s českým souborem. Na festivalu vystoupil už v roce 2011 s představením Sutra, do kterého zapojil šaolinské mnichy. A při něm se setkal s tanečníkem, choreografem a zakladatelem skupiny 420people Václavem Kunešem. Letos festival uvede dílo, ve kterém po boku Cherkaouiho skupiny Eastman zatančí členové souboru 420 people.
Sidi Larbi bývá označován za jednoho z nejvýraznějších talentů současné taneční scény. Jeho záběr je velmi široký - vedle buddhismu se pro svá díla inspiroval flamencem, indickým tancem, ale stejně tak vzdal poctu Michaelu Jacksonovi s proslulým Cirque du Soleil, spolupracoval s filmem (Anna Karenina), divadlem i výtvarníky.
Ve stejném večeru, tedy 4. června, uvede jeho soubor Eastman inscenaci nazvanou Faun. Faunovo odpoledne (1912) je nejspíš nejznámějším dílem proslulého tanečníka Václava Nižinského spolu s historickou premiérou Svěcení jara (1913). Festival Tanec Praha uvede oba tituly v originálním pojetí. Fauna si vybral Sidi Larbi u příležitosti 100. výročí Ballets Russes, slavným ruským baletním souborem z počátku 20. století, a k fenomenálnímu tanečníkovi přidal ještě éterickou Nymfu. Tančit budou Václav Kuneš a Nicola Leaheyová.
Larbiho Faun je současný, živelný, bezstarostný, stále napůl zvíře a napůl člověk. Debussyho hudba je inspirací i pro současného skladatele, Brita Nitina Sawhneyho, který jí dává další dimenzi. Diváci uvidí komplexní dílo, jehož protagonisté zůstávají stejně tak nesmrtelnými archetypy jako osobnostmi ryze současnými, slibují pořadatelé festivalu.
Sidi Larbimu Cherkaouimu bude patřit i samotné zahájení festivalu 28. května ve Foru Karlín. Pro celovečerní inscenaci Fractus V, v níž sám tančí, se nechal inspirovat filozofem, lingvistou a levicově orientovaným aktivistou Noamem Chomským, zvláště jeho obhajobou svobody řeči. Inscenace se věnuje přirozenému zlomu, který je nezbytný k růstu. Svobodu řeči choreograf vnímá jako zásadní svobodu výrazu umožňující bourat tabu a jeho dílo o nalomených vztazích prý bude zároveň dialogem kultur. Tanec Praha má letos motto Tancem proti předsudkům a potrvá v Praze do 28. června, zastávky má i v regionech.