V průběhu roku se uskuteční přednášky, tematické vycházky, besedy či výtvarná soutěž, vznikne výukový program. Cílem projektu nazvaného Pocta Františku Bartošovi 2016 - 2017 je připomenout Františka Bartoše nejen odborníkům a studentům, ale i široké veřejnosti, řekla dnes ČTK ředitelka krajské knihovny Zdeňka Friedlová.
Bartoš se svými pracemi stal zakladatelem moravské etnografie a folkloristiky, zkoumal také moravská nářečí, vytvořil slovníky, sbírky národních písní i kritické studie. Letos uplynulo 110 let od Bartošova úmrtí, v příštím roce se bude připomínat 180. výročí jeho narození. Bartoš se ve Zlíně narodil, také zde zemřel.
"Přednáškový cyklus bude zaměřen na současné aspekty dopadu díla Františka Bartoše, protože některé věci opravdu přetrvaly. Když jsem nastoupila do okresní knihovny ve Zlíně v roce 1995, tak v prosinci se knihovna přejmenovala na knihovnu Františka Bartoše. Tehdy jsem si říkala, má to vůbec smysl spojovat osobnost 19. století s institucí, která má ve svém obsahu i přibližování nejmodernějších informačních technologií," uvedla ředitelka. Podle ní šlo nakonec o správný krok.
"Čím více jsme se dílu Františka Bartoše i jeho životu věnovali, říkala jsem si, že to bylo dobré rozhodnutí. I ve svém přístupu k životu, systematičnosti, velkorysosti, pomoci druhým. Je známo, že zemřel bez dětí a podporoval řadu svých studentů. Dnes jsem ráda, že neseme jeho jméno," uvedla Friedlová.
Cyklus akcí potrvá do března příštího roku. Dnes kromě akcí pro děti začaly dvě výstavy. Muzeum do stálé expozice o Františku Bartošovi instalovalo jeho nábytek a původní pracovnu. "Byl také uveden nový reprint Kytice, kterou z lidového básnictva dětem uvil František Bartoš," uvedla ředitelka. Knihovna připravila výstavu věnovanou spojitostem Františka Bartoše a Moravy.