Akademie sv. Martina v polích, která patří mezi přední světové komorní orchestry současnosti, zahájila koncert variací na téma Franka Bridge op. 10 Benjamina Brittena, kterou si hned po premiéře roku 1937 na proslulém Salzburském festivalu oblíbilo publikum i odborná kritika. Dílo je poctou skladatelovu učiteli Bridgeovi.

Poté za vřelého uvítání publikem na jeviště přišel Perahia, aby londýnský orchestr dirigoval v Schubertově 'nedokončené' symfonii, dvouvěté kompozici, z jejíž třetí části se dochoval pouze náčrt. Večer uzavřel Beethovenův Klavírní koncert č. 4 G dur, která je považována za skladatelovo vrcholné dílo.

Držitel dvou cen Grammy a několika prestižních ocenění Gramophone Award Perahia svůj koncert uvedl jako poctu Ivanu Moravcovi. Hudebník, jenž se jako jediný Čech dostal na CD prestižní edice Velcí klavíristé 20. století, zemřel loni 27. července ve věku 84 let. "Byl jsem obdivovatelem jeho uměleckého rozhledu, pianistických znalostí, svrchované čestnosti a morální integrity. Byl osobností, ke které jsem bezvýhradně vzhlížel, a jenom lituji, že jsme spolu nestrávili víc času," uvedl Perahia, který je čestným členem Královské hudební akademie v Londýně a v roce 2004 mu byl za jeho zásluhy v oblasti hudby udělen Řád britského impéria.

Akademie sv. Martina v polích patří mezi přední světové komorní orchestry současnosti. Založen roku 1958 Sirem Nevillem Marrinerem, vystoupil poprvé v listopadu 1959 ve stejnojmenném londýnském kostele. Mezinárodní věhlas mu kromě jeho živých vystoupení přinesly zejména nahrávky Vivaldiho Čtvero ročních dob či soundtracku k Oscarovému snímku Miloše Formana Amadeus.

Festival Pražské jaro zahájila 12. května Smetanova Má vlast v podání České filharmonie pod taktovkou estonského dirigenta Paava Järviho. Více informací a program se nachází na www.festival.cz.