Zlínský soubor pod režijním vedením Dodo Gombára jako první převedl do divadelní podoby stejnojmenný román Kateřiny Tučkové, který vypráví o ženách z nedalekých Moravských Kopanic obdařených výjimečnými schopnostmi léčit, uřknout, vidět do budoucnosti i přivolat lásku. Kniha patřila k nejprodávanějším titulům v roce 2012, získala také Cenu Josefa Škvoreckého. O rok později dostala cenu čtenářů v soutěži Magnesia Litera.

"Na Bohyně ze Zlína jezdí lidé z Varů, Děčína, dokonce i Finska. Vzhledem ke vzdálenosti však máme mnoho a mnoho proseb, ať se s tímto představením takzvaně přiblížíme. Jsem proto rád, že jsme se s Tomášem Töpferem dohodli a že budeme hrát právě v Divadle na Vinohradech, které zlínskému divadlu vždycky slušelo," uvedl ředitel zlínského divadla Petr Michálek.

Zlínský soubor se s inscenací vydá také do Ostravy, a to do Národního divadla moravskoslezského, kde budou Žítkovské bohyně na programu 20. října. První listopadový den uvidí inscenaci také diváci v brněnském Národním divadle - Mahenově činohře. Vstupenky na zájezdové reprízy jsou již vyprodané, jedná se o dalších možných termínech. "Jen po lístcích na pražské představení se zaprášilo po čtrnácti dnech, kdy se začaly prodávat, a to bylo v červnu. Pro velký úspěch jednáme o dalším termínu uvedení 5. ledna. Kromě Prahy zvažujeme i zájezd s Bohyněmi do Slovinska," podotkl Michálek.

Představitelka hlavní role Hana Tomáš Briešťanská byla v širší nominaci na Cenu Thálie 2014. Roli Dory Idesové alternuje s Petrou Hřebíčkovou, která se nyní věnuje mateřským povinnostem. Ve hře vystupuje téměř celý soubor divadla, režisér přizval také ochotníky z nedalekých Vizovic. Scénu a kostýmy navrhla výtvarnice Eva Jiřikovská. Bohyně vystupují v kopaničářských krojích.