Skleněné mozaiky Evy Kasalé lze vidět v celé řadě veřejných i soukromých budov. Velkoplošných prací už realizovala několik desítek a k nim bezpočet drobnějších mozaik. "Mě to pořád hrozně baví. Když mi někdo zavolá třeba za měsíc a řekne, že když je mu smutno, dívá se na mozaiku v okně, že ho to hrozně nabíjí, tak to je pro mě to nejlepší," řekla dnes ČTK.
Mezi novější práce se řadí z barevných skel vytvořený kříž pro štít kaple v Dobroutově. Mozaika v nedávno opravené základní umělecké škole v Jihlavě byla vzhledem k architektuře budovy vytvořena v secesním duchu. Zabírá kolem 20 čtverečních metrů. Trojnásobný rozměr má starší, ale doposud nejrozsáhlejší práce Kasalé v ČKD Blansko. V poslední době se zakázky objevují spíš v soukromé sféře. "Návrhy vytváříme sami. Uděláme dva i čtyři a zákazníci si vyberou," uvedla výtvarnice.
Drobné skleněné kostičky na mozaiky vyrábějí dílny na severu Čech. Při sestavování mozaiky je Kasalá upravuje speciálními kleštěmi s vidiovými hroty. "Někdy jeden díl skřípu třeba na desetkrát, aby ten přechod barevných odstínů byl dokonalý," přiblížila. Mozaiky, jimiž bude procházet světlo, se skládají na skle překrytém speciální fólií. Ta musí být nejdřív narušena ředidlem. Dílky skla se k ní pak přilepí, ale ne moc pevně a obraz se dá ještě měnit. Když je výtvarnice s finální podobou spokojená, nechá mozaiku zatavit v peci. Její muž prý o ní říká, že to je levná pracovní síla. "Stačí mi štípačky, ruce a hlava," řekla s nadsázkou.
Postup při sestavování mozaiky je sice tradiční, ale díky modernímu postupu jejího přitavování na tabulové sklo je třeba v oknech odolná proti rozbití a zároveň dobře tepelně izoluje.
Dny otevřených ateliérů se na Vysočině konají popáté, zapojilo se do nich kolem 200 tvůrců. Před rokem navštívilo během této akce ateliéry, dílny a galerie v kraji kolem 10.000 lidí.