Letošním laureátem ceny za svobodu projevu je Constantine Kokossis - spisovatel, diplomat a bývalý řecký velvyslanec v České republice. V současné době působí jako humanitární pracovník věnující se pomoci uprchlíkům.

O tématu strachu budou v Praze debatovat například íránský spisovatel Mahmúd Doulatabádí, nizozemský novinář a spisovatel Arnon Grunberg, izraelský spisovatel Jišaj Sarid a irácký novinář a spisovatel Abdarrahim Allam. K zahraničním hostům budou patřit také americký spisovatel James Gabbe a irácký novinář a spisovatel Samuel Šimún, z českých autorů se programu festivalu zúčastní básník a překladatel Miloslav Topinka a spisovatel Marek Šindelka.

Prezident festivalu Michael March k výběru letošního tématu festivalu dodává, že strach je nejstarší lidský pocit ze života a smrti. "Z čeho máme strach, z koho máme strach, proč máme strach? - o tom budou diskutovat pozvaní spisovatelé," řekl.

Spisovatel Mahmúd Doulatabádí se narodil v roce 1940 v Dowlatabadu, malé vesnici v severním Íránu. V 17 letech se přestěhoval do Teheránu, kde se věnoval divadlu a živil se řadou manuálních profesí. Na počátku 60. let započal dráhu spisovatele, nejprve se věnoval žánru povídky, později románové tvorbě a divadelním hrám.

V roce 1975 byl zatčen a uvězněn na čtyři roky proto, že byly jeho knihy oblíbené mezi oponenty režimu. Když se autor ptal vyšetřovatelů, jaký spáchal zločin, řekli mu, že žádný. "Ale vypadá to, že každý, koho zatkneme, má vaše romány, takže to z vás dělá revolucionářského provokatéra," uvedli.

Doulatabádího proslavil opus nazvaný Kelidar. Dílo čítající 3000 stran psal 15 let a vydal v roce 1984. Příběh nomádské kurdské rodiny mu přinesl značnou popularitu v celém Íránu. Jeho knihy podle pořadatelů festivalu považují za podvratné všechny íránské režimy od 70. let. Ač jsou jeho tituly dostupné v překladech, v perštině se oficiálně některé koupit nedají.