Výstava Ztracené obrazy - Eugeen Van Mieghem a židovští emigranti do Nového světa potrvá až do dubna příštího roku. Navazuje na předchozí výstavy muzea o židovských uprchlících za první světové války a o poválečném putování tisíců Židů bez domova, kteří přežili koncentrační tábory, přesto museli prchat před pogromy či směřovali do Palestiny.
Třetí výstava se věnuje emigraci evropských Židů na konci 19. a na počátku 20. století. První masivní vlna následovala v roce 1881 po atentátu na cara Alexandra II., další po velkých pogromech v Kišiněvě roku 1903 a po porážce revoluce v Rusku v roce 1905. Mezi lety 1881 až 1914 tak emigrovalo z východní Evropy a Ruska více než 2,5 milionu Židů, další více než milion opustil Evropu v letech 1918 až 1939. Celkem se z východní Evropy během půlstoletí vystěhovala téměř třetina všech jejích židovských obyvatel.
Jedním z hlavních center této emigrace se stal antverpský přístav a belgická lodní společnost Red Star Line, které se podařilo do roku 1934 přepravit do Ameriky kolem 2,4 milionu východoevropských emigrantů včetně statisíců Židů z východní Evropy, Ukrajiny a Ruska. Tento exodus zachytil v přístavu Eugeen Van Mieghem. Prožil v něm téměř celý život a zažil i masové vystěhovalectví do Ameriky. Za první světové války se pak tématem jeho kreseb stalo utrpení obyvatel okupované Belgie. Jeho kresby mají výrazný styl a v mnohém připomínají tvorbu Van Gogha, Daumiera nebo Toulouse-Lautreca.