Festival je součástí projektu Evropské hlavní město kultury (EHMK) a v sobotu 29. srpna ho doplní program Stopy draka v krajině a lidech s přednáškami, jarmarkem, dílnami a koncertem. Připraveny jsou například přednášky a povídání o dracích ve slovanských pohádkách, v křesťanské mytologii i v židovství. Další část programu bude zaměřena na fenomén vody.

"V rámci land art workshopu vytvoříme a poskládáme draka. Vznikne pět děl," uvedla Salzmann. Dračí oko - deset metrů dlouhý artefakt ze žuly a štěrku, má být osázeno netřesky a suchomilnými rostlinami. Krajinní architekti jej načas doplní dračími křídly z plátna a dřeva, dračím hřbetem z vrbových prutů a plátna. Hřbet propojí oko draka s kostelíkem. Na hladině Úslavy se budou v proudu vlnit dračí slzy - dřevěné plováky, na kterých budou po setmění hořet svíce. Vznikne také dračí dech.

Území u svatého Jiří patří k místům s nejstarším osídlením Plzně, kostelík náleží k nejstarším stavbám ve městě. V lokalitě je několik archeologických nalezišť. V roce 2010 vznikla pro město studie na využití prostoru se zachováním rozsáhlého přírodního prostředí, řekla Salzmann. Cílem projektu nebylo vytvořit další udržovaný městský park, ale vytěžit maximum z daného místa, zapojit prostor a zaplnit jej uměleckými instalacemi a využít veřejnost nejen při vzniku, ale i při udržování parku.

"Park by měl být ukázkou toho, jak lze s krajinou ve městě pracovat, že to nemusí být v každém případě vybudovaná plocha, ale spíše vnímání krajinných hodnot," řekla Salzmann. Na revitalizaci území ještě nedošlo, současný land artový festival má ale pomoci lidem vnímat jedinečnost území. Umělci, které organizátoři oslovili, sami přišli s dračím tématem.