Výstava, kterou návštěvníci najdou na prohlídkové trase B, se obecně zabývá cestováním od 17. do 19. století. "Část expozice je věnována takzvané kavalírské cestě jednoho z majitelů zámku hraběte Jana Adama z Questenberka po západní Evropě," řekla Petrová. Jedním z nejzajímavějších exponátů této části výstavy bude například šlechticův cestovní pas. "Nebyl to pas v dnešním smyslu slova, nemá fotografii, ale zato obsahuje podrobný popis majitele včetně jeho doprovodu," uvedla Petrová.

Cestování v minulých stoletích bylo podle kastelánky namáhavé a složité. "Cesty neodpruženými vozy na kamenitých cestách byly spíš utrpením, ale šlechtici strávili na cestách většinu roku. Proto se snažili zajistit si v rámci možností co největší pohodlí," řekla Petrová. Dokládá to například cestovní postel pocházející z počátku 17. století, která patří mezi nejstarší vystavené předměty, ale i nosítka a přenosný záchod nebo cestovní lékárnička připomínající spíš malou chemickou laboratoř. Návštěvníci se seznámí také s nádobím a kořením, kterým cestování obohatilo zámeckou kuchyni.

Jaroměřický zámek je po zámku v Telči druhou nejnavštěvovanější památkou ve správě Národního památkového ústavu na Vysočině. Do konce loňského října přivítal více než 28.000 návštěvníků. Barokní zámek patří k nejmohutnějším architekturám první poloviny 18. století v ČR i v Evropě.

Ve své nejslavnější době byly Jaroměřice nad Rokytnou centrem kulturního života, který organizoval Jan Adam Questenberk. Jaroměřice měly velkou knihovnu, galerii, divadlo a vlastní kapelu. Kapelníkem zámecké kapely byl také český hudební skladatel František Václav Míča, který je autorem první české opery O založení města Jaroměřic. V létě je zámek každoročně centrem Mezinárodního hudebního festivalu Petra Dvorského.