Plán firmy, která figuruje v případu údajné manipulace insolvenčních řízení, počítá s tím, že investor, firma AB - Credit, jí dá úvěr a koupí pohledávky. Firma AB - Credit nabídla Via Chemu půjčku několik set milionů Kč a odkup pohledávky za Spolchemií přes 250 milionů Kč.

Reorganizační plán předložila firma v aktualizované podobě soudu letos v květnu. "Dnešní rozhodnutí schůze věřitelů a odsouhlasení reorganizačního plánu vnímáme především jako potvrzení toho, že jsme připravili funkční a z pohledu věřitelů to nejvýhodnější možné řešení," uvedl Opatrný.

Deník E.15 dnes napsal, že průběh insolvenčního řízení se skupinou Via Chem se snaží zvrátit krajské státní zastupitelství v Českých Budějovicích. Soudu podle E15 navrhuje, aby místo reorganizace spadla firma do konkurzu, státní zástupkyně míní, že reorganizace má znevýhodnit věřitele.

"Krajské státní zastupitelství doložilo konkrétní skutečnosti, které dokládají nepoctivý záměr dlužníka," řekla podle E15 na dnešní schůzi věřitelů skupiny státní zástupkyně Michaela Hojdarová. Podle E15 Hojdarová tvrdí, že věřitelský výbor ovládají firmy a osoby napojené na Via Chem.

Pokud soud potvrdí výsledek dnešního hlasování, věřitelé si budou moci vybrat ze dvou variant, jak vypořádat své pohledávky: buď kapitalizací 50 procent jejich nominální hodnoty - získají tak odpovídající akcionářský podíl ve vlastnické struktuře společnosti - anebo okamžitým vyplacením pohledávek ve výši 50 procent jejich nominální hodnoty. "Soud by měl rozhodnout v horizontu několika týdnů," uvedl Opatrný.

Firma AB - Credit rozhodnutí věřitelů vítá. Vnímá ho jako další krok, jak stabilizovat Via Chem. "Věříme, že soud rozhodne ve stejném duchu a umožní dotažení reorganizačního plánu," řekl dnes ČTK mediální zástupce AB - Credit Ondřej Pechar. AB - Credit patří do skupiny Kaprain finančníka Karla Pražáka. Čistý obrat firmy v roce 2017 byl 877,6 milionu Kč, meziročně vyšší o 132 procent, loňský zisk po zdanění stoupl o 178 procent na 381,2 milionu. Aktiva firmy byla loni brutto přes 3,5 miliardy Kč.

Policie obvinila v únoru firmu Via Chem Group, která figuruje v případu údajné manipulace insolvencí, z ovlivňování soudního řízení a účasti v organizované zločinecké skupině. Via Chem obvinění odmítá, považuje ho za účelový krok, který má komplikovat insolvenční řízení.

"Mimořádně důležitým druhotným efektem reorganizačního plánu je zajištění akcionářské stability, a tím i dalšího rozvoje a využití ekonomického potenciálu průmyslového podniku Spolchemie, jehož je Via Chem Group největším akcionářem," uvedl Opatrný.

V kauze kolem Via Chem Group bylo už dříve obviněno 14 lidí, mezi nimi i miliardář Petr Sisák. Zmanipulovaná insolvence Via Chemu byla podle obvinění třeba, aby ústecká firma Spolchemie zůstala pod Sisákovým vlivem. Via Chem Group měla v roce 2014 ve Spolchemii asi třetinový podíl.

Via Chem Group figurovala v kontroverzních obchodech. Její dluhopisy koupila firma Key Investments, které v minulosti svěřilo město Sokolov a městské části Praha 6, 10 a 13 dohromady několik desítek milionů korun.