Podle vlády by tento právní předpis měl zvýšit transparentnost. Jeho kritici ale sporný normativní akt spíše považují za součást snahy vlády premiéra Viktora Orbána a jeho vládnoucí strany Fidesz umlčet projevy nesouhlasu a nastolit vládní kontrolu nad nezávislými institucemi, včetně soudnictví a médií.

"Amnesty International má v úmyslu napadnout nový maďarský represivní zákon o nevládních organizacích u soudů... a naprosto se jím odmítá řídit, dokud nebudou vyčerpány všechny tyto možnosti," prohlásila podle AP ředitelka maďarské odbočky AI Júlia Ivánová.

Některé z organizací, jichž se právní předpis dotýká, daly hned po schválení zákona najevo, že se obrátí se stížností na ústavní soud a případně i na Evropský soud pro lidská práva. Podle kritiků nová právní úprava především odráží konflikt mezi Orbánem a americkým finančníkem maďarského původu Georgem Sorosem, který řadu nevládních organizací v Maďarsku k velké nelibosti premiéra sponzoruje.

Kritizovaný zákon, který zpřísňuje kontrolu vládních úřadů nad nevládními organizacemi finančně podporovanými ze zahraničí, schválil parlament předminulý týden. Nevládní organizace s ročním příspěvkem ze zahraničí nejméně 7,2 milionu forintů (611.000 korun) se musejí zaregistrovat u úřadů a informovat je o svém financování. Pokud tak neučiní, hrozí jim vysoké pokuty a zákaz působení. Musejí se také označovat za "organizace využívající zahraniční financování".