Osobní bankrot spolu s následným oddlužením umožňuje silně zadluženým obyvatelům zbavit se po splnění stanovených podmínek svých dluhů. Ve třetím kvartálu využilo na Slovensku institut konkurzu na své oddlužení 147 obyvatel, což proti stejnému období minulého roku představuje nárůst o 27,83 procenta. Od roku 2006, kdy platí stávající právní úprava konkurzů, byl na pětimilionovém Slovensku osobní bankrot vyhlášen u 1954 lidí.
Žádost o osobní bankrot mohou podat obyvatelé v situaci, když nejsou schopni splácet své závazky. "Existuje více důvodů, kvůli kterým se žadatelé dostanou do takové situace. Kromě neuváženého zadlužení to mohou být objektivní události, které nemusejí záviset na dlužnících, jako například výpadek příjmu z důvodu ztráty zaměstnání nebo kvůli dlouhodobému onemocnění," uvedla hlavní analytička CRIF - Slovak Credit Bureau Jana Marková.
V Česku podle společnosti bylo ve třetím čtvrtletí vyhlášeno 4119 osobních bankrotů. Po zohlednění počtu obyvatel to bylo zhruba 15násobně více případů než na Slovensku. "Podstata tohoto výrazného rozdílu ve využívání institutu osobního bankrotu je v legislativě, která rozdílně stanoví průběh oddlužování v jednotlivých zemích. V Česku je tento proces mnohem jednodušší, a proto ho i lidé častěji využívají," uvedla Marková.
Slovenské ministerstvo spravedlnosti již dříve uvedlo, že chce zpřístupnit osobní bankroty širší skupině obyvatel. Příslušný návrh dosud schválen ale nebyl.
Zadluženost Slováků v posledních letech roste. Jen od bank měl v prvním letošním pololetí každý dospělý obyvatel země půjčených v průměru 5510 eur (149.000 korun), což meziročně znamená nárůst o zhruba 600 eur, tedy o více než desetinu.