Nejnověji ohlásila nesplacení dluhopisů v pondělí společnost CEFC Shanghai International. Ta je divizí firmy CEFC China Energy, která má sama problémy a která měla aktivity i v České republice. Vstup do CEFC později oznámila čínská státní společnost CITIC. CEFC letos nesplatila již pátou emisi dluhopisů. Nejnověji nesplatila závazky z dluhopisů za 2,1 miliardy jüanů, jejichž splatnost vypršela v pondělí.
Na seznamu je ale i jeden neobvyklý dlužník, a sice finanční společnost jedné z místních samospráv. Minulý týden zmeškal splacení dluhu 521,8 milionu jüanů státní správce majetku Xinjiang Production and Construction (XPCC), své závazky firma splnila o dva dny později.
Kvůli nárůstu objemu nespláceného dluhu Peking potrestal jednu z největších ratingových agentur v zemi. Dva regulátoři kritizovali agenturu, že poskytla firmám drahé konzultační služby, za které jim také poskytla úvěrové ratingy.
Čína se snaží zmírnit úvěrové podmínky a povzbudit investice do firemních dluhopisů, aby poskytla podporu soukromým firmám, které se potýkají s potížemi kvůli známkám zpomalení hospodářského růstu. Zdá se ale, že firmy zatím nejsou těmi, kdo z této politiky nejvíce těží.
Navzdory relativně vysokému počtu případů problémů s nesplácením dluhopisů v letošním roce čínští politici uvádějí, že míra těchto selhání zůstává mnohem nižší než v mnoha dalších zemích a že rizika na dluhopisovém trhu jsou obecně pod kontrolou.