Za celý loňský rok stavební spořitelny poskytly podle údajů ministerstva financí úvěry za 47,9 miliardy korun, což byl ve srovnání s předchozím rokem růst o 4,6 procenta. Spořitelny loni uzavřely zhruba 403.000 nových smluv o stavebním spoření, což byl meziroční růst o osm procent.
Za tři čtvrtletí letošního roku stavební spořitelny poskytly úvěry za 44 miliard korun, což je meziroční růst o 23 procent. Počet nově uzavřených smluv klesl meziročně o 24 procent na zhruba 282.000.
"První pololetí bylo takové, že se spořitelny soustředily na úvěry. A nyní, co já vidím, se více soustředí na smlouvy. To druhé pololetí tak bude z pohledu smluv silnější," řekl Staňura.
Příští rok podle něj budou spořitelny těžit ze své výhody, kdy v rámci uzavřené smlouvy klient získá pevně danou sazbu pro případný úvěr ze stavebního spoření. Ze zákona totiž mají klienti u stavebních spořitelen sazbu u úvěrů ze stavebního spoření pevně danou smlouvu a činí maximálně tři procentní body nad sazbou spoření. Úroky u úvěrů přitom podle očekávání ekonomů příští rok porostou kvůli očekávanému zvyšování sazeb Českou národní bankou. "V případě úvěrů máme nyní velký prostor u úvěrů nezajištěných nemovitostí," dodal Staňura.
Stavební spořitelny poskytují úvěry ze svých zdrojů, tedy z vkladů klientů, kteří si spoří. Naopak hypoteční banky si na úvěr, který pak poskytnou klientovi, většinou půjčují. Úrokové sazby závisí na délce doby fixace a ceně peněz na mezibankovním trhu.