Kraj však bude přijímat žádosti dál, až do výše 200 milionů korun. "Důvodem je, že si vytváříme takzvaný zásobník žádostí, ze kterého budou moci být podpořeni náhradníci, pokud by původní žadatelé dotaci nakonec nevyužili," uvedl krajský radní Jan Pijáček (ODS).
Do dnešních 15:00 přišlo 2373 žádostí, z nichž však část byla duplicitní, někteří žadatelé zaslali svoji žádost vícekrát. Podle odhadů by peníze měly vyjít asi na 1500 žadatelů. Největší zájem měli lidé o dotace na kotle na biomasu a kondenzační plynové kotle.
Kraj dnešní velký nápor očekával, posílil systém, který je schopen reagovat v tisícině vteřiny, a již dříve ho testoval. "Několikanásobně jsme zrychlili aplikaci pro přijímání žádostí a rovněž jsme zvýšili počet aplikačních serverů. Nepodcenili jsme ani možnost nenadálých situací, kdy máme pro případ výpadku internetového připojení zřízenou druhou záložní linku a rovněž druhé datové centrum," uvedl vedoucí krajského oddělení informatiky Ivo Skrášek.
V prvním kole dotací bylo v kraji ve dvou výzvách rozděleno 171 milionů korun, uspělo 1445 žádostí. Při první výzvě čekaly před úřadem stovky lidí, u druhé výzvy již lidé mohli poslat žádost elektronicky, tuto možnost zvolil kraj i nyní. Po odeslání elektronického formuláře mají lidé deset dní na to, aby úřadu dodali žádost v papírové podobě. O poskytnutí podpory rozhodnou rada a zastupitelstvo v únoru nebo březnu příštího roku.
Lidé mohou vyměnit starý kotel na pevná paliva s ručním přikládáním za automatický kotel na uhlí a biomasu, kotel pouze na biomasu, plynový kondenzační kotel nebo tepelné čerpadlo. Oproti prvnímu kolu dotací není možné žádat dotace na výměnu kotle na uhlí za nový kotel na uhlí, snížila se maximální výše dotace u některých zdrojů tepla, lidé však již nemusí společně s výměnou kotle dělat další opatření ke snížení energetické náročnosti domu.
Do roku 2020 by se v kraji i České republice měly uskutečnit tři etapy rozdělování dotací na výměnu kotlů. V kraji by mělo být rozděleno dohromady asi 450 milionů korun. V Česku byly v první vlně určeny na výměnu kotlů tři miliardy korun z evropských peněz. Do roku 2020 by se mělo rozdělit devět miliard korun a vyměnit až 100.000 kotlů. Měla by tak být nahrazena až jedna třetina nejvíce znečišťujících kotlů v zemi.