Možnost ukončit smlouvy předčasně dohodou firmám nabídl sám státní podnik na základě usnesení vlády z 25. září. Firmy nyní ve státních lesích pracují na základě pětiletých tendrů, jež jsou každý rok vypisovány na pětinu území Lesů ČR. Každoroční hodnota tendrů je v souhrnu v miliardách korun.
Možnost vypovědět smlouvy měly firmy na jednotkách, kde se prováděly komplexní lesnické práce či těžba a byl na ně navázaný i prodej dřeva. Šlo o smlouvy, které měly vypršet ke konci let 2018 až 2021. Možnost výpovědi se netýkala smluv pouze na pěstební činnost a jednotek, jež jsou předmětem aktuálního lesnického tendru 2018+. V tendru 2018+ už firmy v cenových nabídkách mohly na špatnou situaci na trhu se dřevem reagovat.
Dopady na podnik půjdou podle Jurečky vyčíslit až po uzavření překlenovacích smluv a následném přesoutěžení tendrů. "Nejsem vůbec schopen odhadnout, co to pro státní podnik Lesy ČR bude znamenat," dodal ministr. Důkazem, že nejde o dramatickou situaci, je podle něj to, že od smluv neodstoupily všechny firmy v plném rozsahu a zájem o těžbu na státních pozemcích tedy mají.
Nejvíce smluv ke konci letošního roku skončí společnosti PETRA, všech 16. Všechny své kontrakty na lesnické práce a těžbu vypověděly například i firmy 1. písecká lesní a dřevařská, ACLESIA, LDF Rožnov, LST, PROGLES, a firma T.E.P.Z.
Firma Uniles z holdingu Agrofert vypověděla 13 kontraktů a dalších 13 si nechala. Podobně všechny kontrakty nevypověděli další velcí hráči na trhu, a to firmy Kloboucká lesní a Stora Enso Wood Products Ždírec. Kloboucká lesní si z 11 kontraktů nechala tři a Stora Enso ze 14 pět.
Pro firmy je nejhorší pád cen dřeva způsobený kalamitními těžbami v ČR a celé střední Evropě. Firmy se ve vztahu k Lesům ČR řídí smlouvami uzavřenými v době stabilní situace na trhu. U nyní na trhu dominantního sortimentu smrkového dřeva z nahodilých těžeb klesly podle Szóráda meziročně ceny na 1100 až 1300 korun za metr krychlový z předchozích 1500 až 1800 korun.
Podle lesníků je kolaps na trhu se dřevem tak zásadní, že by mohl vést až k likvidaci těžařských firem. "Pokud bychom striktně trvali na smlouvách, které jsou dnes, tak bychom mnoho firem mohli přivést do opravdu vážných existenčních problémů s velkými dopady právě na zaměstnanost a stabilitu sektoru, který už je dnes ve velice kritické situaci," řekl na konci září Jurečka.
V době hledání nového partnera budou Lesy ČR těžby na dotčené jednotce zadávat zejména prostřednictvím veřejných aukcí. Nové kontrakty by podnik s firmami chtěl uzavírat k 1. dubnu 2018.
Letošní plán hospodaření Lesů ČR by podle dřívějšího Szórádova vyjádření ukončování smluv ohrozit nemělo. Za leden až srpen letošního roku vzrostl podniku hrubý zisk meziročně o 10,3 procenta na 3,78 miliardy korun. Odhad snížení zisků v příštím roce Szórád blíže nespecifikoval.
Ministerstvo zemědělství kvůli kalamitám nařídilo zastavit úmyslné těžby smrku a borovice, zákaz by měl platit v listopadu a prosinci. Lesy ČR úmyslné těžby jehličnatého dřeva zastavily v srpnu. Cílem opatření je podle ministerstva obnovit rovnováhu mezi nabídkou a poptávkou na trhu surového dříví.