Ještě před dvěma roky chtěl majitel Energo-Pro Jaromír Tesař gruzínská aktiva prodat, tehdy se spekulovalo o ceně jedna miliarda dolarů (téměř 22 miliard Kč). Nyní ale jeho firma koupila společnost KED v dražbě, původním vlastníkem byl litevský koncern Achemos Grupe. Firma KED byla od roku 2011 v insolvenci, Energo-Pro ji koupila očištěnou od dluhů.

Server píše, že po akvizicí získala Energo-Pro v Gruzii dalších 200.000 odběratelů. Celkem tak dodává pro 1,2 milionu zákazníků a ovládá distribuční síť v celé Gruzii vyjma hlavního města Tbilisi.

Investice 200 milionů korun bude směřovat do modernizace sítí, protože hlavním problémem společnosti KED byly až pětinové ztráty elektřiny v síti, řekl serveru výkonný ředitel Energo-Pro Pavel Váňa. Důvodem, proč česká firma v Gruzii nakonec zůstává, je podle něj zlepšení regulatorních podmínek.

Energo-Pro vstoupila na gruzínský trh v roce 2007. Vedle distribuční soustavy zde česká firma provozuje 15 vodních elektráren s celkovým instalovaným výkonem 482 megawattů a také plynovou elektrárnu o výkonu 110 megawattů. Tyto zdroje ročně pokryjí zhruba pětinu celkové spotřeby země.

Vedle Gruzie působí Energo-Pro v Česku, Turecku, Bulharsku a Slovinsku. Od roku 2002, kdy koupila první vodní elektrárny v Bulharsku, jich získala více než tři desítky. V Bulharsku, kde také vlastní distribuční společnost, vede proti státu mezinárodní arbitráž. I přesto tam podala nabídku na distribuční firmu, kterou prodává český ČEZ.

Energo-Pro vlastní od roku 2014 také slovinského výrobce turbín Litostroj, spolu s ním získala inženýrskou firmu ČKD Blansko Engineering. V Turecku nyní firma staví dvě velké vodní elektrárny Alpaslan-2 a Karakurt, buduje tam i novou továrnu na výrobu turbín v Ankaře. Při započtení všech akvizic a plánů investuje Energo-Pro v Turecku více než 20 miliard korun.

Energo-Pro loni vykázala konsolidované tržby téměř 24 miliard korun a provozní zisk před odpisy 4,6 miliardy Kč.