Loňské tržby podle vedení firmy negativně ovlivnil fakt, že zákazníci většinou odkládají investice do nových strojů. Pokračovala tak stagnace na trhu s karusely. Především první polovina roku byla charakteristická útlumem nových obchodních případů. "Společnost Toshulin měla sice rozpracovaných hodně projektů, ale bylo obtížné je finalizovat a uzavřít smlouvu. Segment těžkých obráběcích strojů se z pohledu firmy vymykal aktuálnímu ekonomickému vývoji. To znamenalo riziko na vytížení kapacit firmy. A dá se říct, že tento stav přetrvává," uvedl ve výroční zprávě management společnosti.

Firma loni zaznamenala také oslabení poptávky z oblasti leteckého průmyslu. Ještě hůře je na tom podle vedení společnosti odvětví těžby ropy a plynu, kam stroje od Toshulin tradičně směřují. "Kvůli nízké ceně ropy těžaři nepoptávají u výrobců armatur a ventilů a oni pak nepoptávají u výrobců obráběcích strojů," uvedl management. Za propadem odbytu podle něj stojí také rostoucí konkurence v podobě levnějších strojů asijských výrobců.

Tradičně exportně orientovaná firma se proto pokoušela najít uplatnění i na tuzemském trhu. Ani na něm se však příliš neinvestuje a pokud ano, tak s pomocí dotací a s tím souvisejícím velkým tlakem na koncovou cenu. Export se loni na tržbách podílel zhruba 55 procenty, v roce 2015 to bylo asi 60 procent a o rok dříve kolem 70 procent.

Vedle hledání nových trhů společnost šetřila na nákladech a také propouštěla. Průměrný počet zaměstnanců loni klesl na 373 z 399 v roce 2015. Na konci minulého roku ve firmě pracovalo 371 lidí. Loni ukončila pracovní poměr s 20 lidmi, 13 naopak přijala. Průměrná mzda ve společnosti loni činila 29.189 korun.

Výrobní program Toshulinu představují svislé soustruhy a svislá soustružnická centra. Tyto stroje často pracují v náročných podmínkách, kde vydrží desítky let. Firma za dobu své existence dodala přes 13.500 obráběcích strojů do 60 zemí světa. Loni uvolnila přes 27 milionů korun na investice, například na výměnu osvětlení výrobní haly těžké mechaniky nebo pořízení měřicích a kalibračních přístrojů. Na opravy šlo 8,7 milionu korun. Nové jsou díky nim podlahy ve výrobní hale nebo střešní opláštění administrativní budovy. Pro letošní rok Toshulin plánuje tržby zhruba 800 milionů korun.

Tradice firmy známé v minulosti jako TOS Hulín se datuje k roku 1949, kdy byla v Hulíně zahájena stavba strojírenského závodu. Od roku 1951 se zaměřuje na výrobu obráběcích strojů. Akciová společnost Toshulin vznikla v roce 1998. Většinu, 90 procent akcií, loni podle účetní závěrky držely dvě fyzické osoby, předsedkyně představenstva a generální ředitelka Dagmar Herring a předsedkyně dozorčí rady Marie Otépková.