Hodnota sjednaných hypoték společností Broker Consulting překonala hranici dvou miliard korun a narostla meziročně o více než 52 procent. Společnosti se vyplatil strategický vstup na trh realitních služeb. "Rozšíření služeb o obchod s nemovitostmi se začíná stále výrazněji podepisovat na našich obchodních výsledcích. Byl to tedy před dvěma lety krok správným směrem," komentoval výsledek generální ředitel Broker Consulting Petr Hrubý.
Společnost Partners sjednala v prvním čtvrtletí 2600 hypoték za pět miliard Kč, o rok dříve to bylo 2200 hypoték za čtyři miliardy. Hlavním faktorem nárůstu jsou stále velmi nízké úrokové sazby. Dalším důležitým důvodem byla mírná panika klientů stihnout svoje hypotéky do dubna, kdy dle doporučení ČNB musely zdražit či přitvrdit ve schvalování hypoték nad 80 procent hodnoty nemovitosti, což je drtivá většina hypoték, uvedla analytička firmy Lucie Drásalová.
První kvartál byl rekordní také pro společnost Chytrý Honza. Ta meziročně vyrostla z 1,9 miliardy na 4,7 miliardy Kč. Hlavním tahounem růstu byla podle ředitele firmy Jiřího Patáka příznivá situace na trhu, kdy kulminovala poptávka po bydlení. Zároveň společnosti prý pomohl příchod hypotečních profesionálů z konkurenčních firem.
Fincentrum vykázalo v prvním čtvrtletí růst hypotečních obchodů o pětinu na pět miliard Kč. "Na výborných výsledcích se neprojevila ani mediální kampaň vedená generálním ředitelem České spořitelny Tomášem Salomonem, která má za cíl poškodit dobré jméno Fincentra," uvedl předseda představenstva Fincentra Petr Stuchlík.
Velký nárůst objemu prodaných hypoték podle Hrubého částečně reflektuje pokračující 'boom 'realitního trhu. Hypoteční úvěry v růstu znatelně nebrzdí ani nová regulace ČNB, která kupujícím předepisuje maximálně 90 procentní hypotéky. "Optimum vlastních zdrojů při pořizování nemovitosti vidí regulátor ještě výše než u současné hladiny deset procent. Ovšem má to i jistá úskalí. Spotřebitelé si totiž často vlastní zdroje opatří formou dalších půjček, které mohou být rizikové," dodal.
Druhý kvartál vypadá o něco hůř, protože zprostředkovatelé už cítí dopady doporučení ČNB omezit hypotéky v pásmu 80 až 90 procent. "Pokud by navíc měla projít novela zákona o ČNB, která je nyní na půdě parlamentu a která dává pravomoc regulátorovi utáhnout šrouby ještě více, dočkáme se velkého propadu nejen hypotečního, ale také realitního trhu. Dopad pocítí i stavebnictví a tím i celá ekonomika," upozornil Paták.
Tuzemské banky poskytly podle odhadu ministerstva pro místní rozvoj v prvním čtvrtletí občanům 27.000 hypotečních úvěrů za celkem 53,5 miliardy Kč. V porovnání se stejným obdobím loni jde o nárůst objemu o 11,5 procenta. Objemy hypoték v dubnu klesly proti březnu o 3,5 miliardy na 17,6 miliardy Kč, vyplývá z Hypoindexu Fincentra.
Filip Dušek mal