"Naším záměrem je dlouhodobě posilovat export a více expandovat především na slovenském trhu, a k tomuto devalvace koruny bezpochyby pomohla. V uplynulých dvou letech jsme naši pozici upevnili nejen na slovenském trhu, ale i v dalších exportních destinacích. V současné době podíl exportu činí zhruba 20 procent naší produkce," řekl ČTK ředitel přerovského Pivovaru Zubr Tomáš Pluháček.
Devalvaci české měny si pochvaluje také vedení strojírenské společnosti Papcel z Litovle na Olomoucku, která drtivou většinu papírenských strojů exportuje. Díky slabší koruně může zahraničním odběratelům nabídnout lepší ceny. "Nižší ceny proti konkurenci jsou významnou konkurenční výhodou Papcelu, která umožňuje získat více nových zákazníků a referencí zejména na nových trzích, kde jsme doposud nepůsobili," řekl ČTK majitel Papcelu David Dostál. Papcel letos takřka zdvojnásobí tržby na rekordní 1,5 miliardy korun.
Pozitivní dopad mají intervence ČNB na hospodaření přerovského výrobce zdravotní techniky Gambro Czech Republic. "Díky intervencím se nám podařilo získat dočasnou konkurenční výhodu vzhledem k faktu, že naše výrobky jsou obchodovány v naprosté většině v eurech a nákupy jsou realizovány zejména v korunách," uvedl jednatel Gambro Czech Republic Christian Seemann. Podle něj intervence ČNB výrobky přerovského závodu zlevnily.
Podle vedení strojírensko-metalurgické společnosti Unex z Uničova na Olomoucku, která přes tři čtvrtiny produkce exportuje, byl zásah ČNB před dvěma lety nečekaný a naboural podnikům systém kurzového zajištění. "Odpovědná firma si kurz zajišťuje proti propadu, zde ale došlo k opačnému efektu navýšení. Protože naštěstí nezajišťujeme celý objem, tak byl výnos z intervence vyrovnán ztrátou ze zajištění a celkový přínos byl mírně pozitivní," uvedl mluvčí Unexu Boris Keka.
Unex značnou část materiálu, energií a služeb nakupuje v eurech, takže oslabení koruny mělo nepříznivý dopad na náklady. "Na objem tržeb intervence neměla podstatný vliv, když pomineme vlastní vliv kurzu. Objem tržeb je více závislý na prosperitě světového hospodářství, vývoji cen komodit a tím objemu zakázek. V roce 2015 je již efekt posílení kurzu viditelný a u exportních firem je to bonus do výsledku společností, případně prostor pro cenová jednání," uvedl Keka.
Podle majitele Papcelu Dostála by při ukončení intervencí posílila koruna na 23 až 24 Kč za euro. "V roce 2015 a 2016 zvyšujeme výrazně mzdy našich zaměstnanců a průměrná mzda překročí 40.000 Kč. V případě posílení kurzu koruny bychom naše plány na zvýšení mezd a výrobních kapacit museli přehodnotit," dodal.