Index podnikatelské nálady v srpnu vzrostl na 108,5 bodu ze srpnových revidovaných 108,4 bodu. Analytici v anketě agentury Reuters očekávali v průměru naopak pokles indexu na 108 bodů. Hodnota indexu odráží postoj zástupců asi 7000 firem z celého Německa.

"Počítali jsme s tím, že očekávání průmyslových firem u vývozu možná trochu klesne," řekl ekonom Ifo Klaus Wohlrabe a upozornil hlavně na Čínu. "Ale nestalo se tak, ve skutečnosti mírně stouplo." Uvedl rovněž, že se zdá, že německá ekonomika je ve velmi silné kondici a příliv utečenců má pozitivní dopad na maloobchodní sektor.

Ifo upozornil, že anketa se uskutečnila převážně před vypuknutím skandálu s emisemi u vozů Volkswagen, a případný dopad tohoto skandálu tak bude patrný až v příští zprávě, která bude zveřejněna za měsíc. Analytici již varovali, že skandál by mohl být velkým rizikem pro německou ekonomiku orientovanou na vývoz.

Hlavní ekonom KfW Jörg Zeuner uvedl, že německé firmy ignorovaly nedávné turbulence na finančních trzích i obavy z oslabení poptávky na rozvíjejících se trzích. "Budeme však od této doby velmi pozorně sledovat prodej německého automobilového sektoru," dodal Zeuner a upozornil, že sektor má na celkovém německém vývozu téměř pětinový podíl.

Svoji současnou situaci hodnotí firmy hůře, jejich výhled se však výrazně zlepšil. Ukazatel současné situace se snížil o 0,8 bodu na 114 bodů, dílčí index podnikatelských očekávání však vzrostl o 1,1 bodu na 103,3 bodu.

Nálada se výrazně zlepšila v maloobchodě i velkoobchodě a ve stavebnictví, horší byla naopak ve zpracovatelském sektoru. O něco hůře hodnotí podnikatelské klima i firmy v sektoru služeb.

Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá i řada českých podniků. Růst německé ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlil na 0,4 procenta z 0,3 procenta o tři měsíce dříve. Vláda očekává, že v letošním roce se hrubý domácí produkt zvýší o 1,8 procenta. Loni vzrostl o 1,6 procenta, nejrychleji za tři roky.